Borászat, szigorú szabályokkal
Brüsszelben az Európai Unió borászati szakreferenseként dolgozó dr. Mikulás Ildikó bevezetõ elõadásában arról beszélt, hogy hazánk uniós csatlakozása nem minden területet érint egyaránt. Így például az iskolarendszer, az egészségügy nemzeti keretek között mûködik tovább. A mezõgazdaság – ezen belül a szõlészet és a borászat – azonban igen szigorú közösségi szabályok között tevékenykedik. Ezek viszont figyelembe veszik a hagyományokat, a termõhelyi adottságokat, és nem írnak elõ egységes borászati technológiát a termelõnek. Szükség esetén, például a fagykárok enyhítésére, lehetõvé teszik a nemzeti támogatást. Az említettek azt jelzik, hogy a tagállamoknak is van saját hatáskörük.
Az elõadó hangsúlyozta, hogy 2004. május 1-jén hazánkban is életbe lép az EU borpiaci alaprendelete, illetve az ezt szolgáló végrehajtási rendeletek sorozata. Új nemzeti bortörvény is születik, amely figyelembe veszi az uniós elõírásokat.
A továbbiakban dr. Mikulás Ildikó szólt az EU szervezeti felépítésérõl és a brüsszeli Mezõgazdasági Fõigazgatóság munkájáról, ahol szakmai javaslatokat tesznek, jogszabály-tervezeteket dolgoznak ki. Arra is kitért, hogy az Unióban az utóbbi években 230-300 millió hektoliter borfelesleg halmozódott fel, ami kemény piaci versenyre inti a magyar termelõket is. Ennek a megszüntetését a közösség különféle támogatásokkal segíti elõ, ami a szõlõterületek csökkentésétõl a borok lepárlásán át a tárolási, illetve export-ösztönzésekre szól.
Ezután részletesen ismertette az Európai Unió borpiaci rendtartását, amely kilenc végrehajtási rendeletet tartalmaz. Ez kiterjed a termeléstõl a borászati eljárásokon át a külkereskedelemig, a kísérõ okmányig és a pincekönyvig, illetve az ellenõrzésekig és a jelentésekig. Ez utóbbiak azért is fontosak, mert csak ezek birtokában kaphatnak uniós támogatást a magyar borászok is.
Dr. Mikulás Ildikó arra hívta fel a figyelmet, hogy hazánknak is rendelkeznie kell pontos szõlõ- és bornyilvántartással. A palackok címkézéséhez például nemzeti szabályozás is szükséges. Mint rámutatott, a szõlészeket és borászokat nemcsak a szigorú szabályozás érinti, hanem támogatásokban is részesülnek. Ezek elsõsorban a fejlesztéseket segítik elõ, de kedvezõtlen piaci viszonyok között a visszafejlesztésekre is szólnak. A támogatások fontos célokat szolgálnak, például a környezetbarát mûvelési módok alkalmazását, a borászathoz kapcsolódó turizmust, illetve a marketinget.
Forrás:
Heves Megyei Hírlap
http://www.hevesmegyeihirlap.hu