Bor, mámor, pincefalvak
A pincefalvak több száz éves építészeti hagyományokat õriznek. Történetüket ismertetve Braun Zoltán elmondta, a második világháborúig szépen fejlõdtek, azonban a háborút követõen állaguk jelentõsen leromlott. A helyi vezetõk az 1980-as években figyeltek fel értékükre, így ekkor elkezdõdött védelmük.
A pincefalvak sajátossága, hogy az egymás mellett sorakozó présházakhoz nem tartozik szõlõterület. Ilyen jellegû települések külföldön csupán elvétve találhatók, így akár hungarikumnak tekinthetõk – emelte ki Braun Zoltán.
A présházakban nagyrészt saját fogyasztásra állítják elõ a bort, de szép számmal vannak olyan borászok is, akik értékesítenek. A Szövetség elnöke elmondta, az utóbbi évtizedek technológiai fejlõdésének köszönhetõen a pincefalvak borainak minõsége sokat javult.
A többek között Györkönyt, Monort, Ócsát és Pátyot tömörítõ Magyarországi Pincefalvak Vidékfejlesztési Szövetsége interaktív kalandjátékkal igyekszik népszerûsíteni a hazai pincefalvakat. A Kalandozások a magyarországi pincefalvakban címû kezdeményezés szereplõi a Fogadók (borászok) és a Kalandorok (érdeklõdõ turisták). A Fogadók minden egyes pincelátogatás és borkóstolás alkalmával egy sajátos kártyát adnak a Kalandoroknak, akik egy kapcsos könyvben gyûjthetik és a weboldalon is rögzíthetik kalandjaikat. Elegendõ számú kártya birtoklását különbözõ rendfokozatok adományozásával honorálják. A részletes programról ide kattintva lehet tájékozódni.
Braun Zoltán elmondta az eseménysorozat a figyelemfelhívás mellett, terveik szerint a falvak egymás közötti kapcsolatát is erõsíti majd.
Forrás:
OrientPress
http://orientpress.hu