Bor lesz, a vigasság ezúttal elmarad
A napokban a korai fajták, a cserszegi fûszeres és az Irsai Olivér betakarításával megkezdõdik a szüret Csongrád megyében – a soltvadkerti, 2007-ben az Év borásza címmel kitüntetett Frittmann János ültetvényein már dolgoznak. – A tavalyihoz hasonló, a közepesnél nagyobb termés várható – jövendöl Géczi Lajos, a Csongrádi Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke, hektáronként 50–90 mázsát várva.
Szerinte a csapadékszegény nyár miatt a gazdák elõbbre hozzák a munkát, szeptember elején mindenhol elkezdik.
– Elõfordult kisebb jégverés, de elszórt volt, nem jelentõs, egy-két gazda számolt be 20–30 százalékos jégkárról, a termelõk 90 százalékban szép és egészséges szõlõt szüretelhetnek. Nem volt peronoszpórajárvány, az ilyen idõt kedvelõ lisztharmat ellen pedig jól sikerült a védekezés. A hõösszeg és a napsütéses órák száma megfelelõ volt, jókor jött a kevés nyári csapadék is. Most várhatóan megszûnik a kánikula, esõsebb napok jönnek. Ez jót is tenne a szõlõnek, mert néhol már mutatkoznak az aszály jelei – értékelte a természeti körülményeket. A felvásárlási árakat még nem tudja – az elnök úgy fogalmazott: legalább a tavalyi szinten értékesítenék terményüket a gazdák.
A jövõ hétre tervezi a kezdést az ásotthalmi Somodi Sándor és Tóth István is.
– Szép egészségesek a szemek, jók a cukorfokok, közepes, hektáronkénti 80–90 mázsás termésre és szép borokra számítok. Kedvezett az idõjárás, a szeptemberi csapadék azonban gondot jelenthet, mert ha megsérülnek a szemek, elindulhat a rothadás – hallottuk Tóth Istvántól.
Azonban nem ez lehet az egyetlen probléma: a termelõk képtelenek jó áron eladni a szõlõt, a feldolgozók pedig ugyanígy járnak a borral. A válság miatt gyorsabban kell törleszteni a megnõtt összegû bankhitelt, sok kereskedõ pedig átállt az olcsó olasz borok forgalmazására.
A sóshalmi Takács Ferenc hozzáteszi: a felvásárlási ár azért is alacsony, mert sok termelõnek van eladatlan készlete. – A kékfrankos szépen fejlõdik, s az olaszrizling is 10–12 nappal elõrébb jár a megszokottnál. 2003-ban volt hasonlóan „mediterrán” az augusztus, mint idén, akkor csúcsminõségû borok születtek, most is ebben reménykedünk, ha már a mennyiség közepes, hektáronként 80–100 mázsa – fogalmaz. Az újbor nála is Márton-napkor, november 11-én kerül az asztalra.
Borvidék, számokban
A csongrádi borvidéken összesen 1800 hektáron termesztenek szõlõt. 3 hegyközség mûködik, a csongrádi, a pusztamérgesi – 266 taggal és 480 hektárnyi ültetvénnyel – és a mórahalmi – 311 taggal, 455 hektáron. A legnagyobb, a csongrádi hegyközség 700 hektáros. A város határában és Bokros külterületén 870 termelõ dolgozik, legfontosabb fajtájuk a kékfrankos, a zweigelt és a cabernet, valamint a hungarikumnak számító kadarka.
Forrás:
delmagyar.hu
http://www.delmagyar.hu