Bor és Világ – elõzetes
[tn_3_bal.jpg]Versenyképesebb védett eredettel
Nagy érdeklõdést kiváltó program volt Egerben az idén hetedszer megrendezett téli Szõlészeti és Borászati Konferencia. Több hegyközség – a Bükkaljai, az Egri, a Mátrai, a Tokaji- képviseltette szakembereivel térségét, hiszen az FVM Szõlészeti és Borászati Kutatóintézete fontos témát tûzött napirendre, nevezetesen: miképpen lehet növelni boraink versenyképességét.
Az egri Borászati Kutatóintézet megbízott igazgatója, Gál Lajos külön is hangsúlyozta, hogy csakis kiváló minõségû, különleges borokkal tudjuk felvenni a versenyt a fõként az újvilágból érkezõ borokkal. Különösen kedvez a védett eredetû magyar boroknak az a pozitív fogyasztói tendencia, mely szerint éppen-e kategóriák fogyasztása nem csökkent szerte a világban.
Márpedig a magyar borok között több védett eredetû termékre is büszkék lehetünk, gondoljunk csak Tokaj-Hegyaljára vagy Eger tüzes boraira.
Van aki a feketét, van aki…
[tn_4_bal.jpg]Fekete Mihály Endre a Miss Tourism World szépségkirálynõjével, Magony Szilviával
Szinte zsúfolásig telt a jó hírû budapesti szórakozóhely, a budapesti Kaméleon azon a januári szombat estén, amikor megrendezték a már hagyományosnak számító Miss Tourism World elnevezésû szépségversenyt.
A turisztikai, idegenforgalmi szakma – mint anynyi más terület – is szép számú hölgymunkatársakat foglalkoztat az országban, legyen az utazási iroda, tourinform iroda, szállodaipar, hogy csak néhány fontosabb ágazatot említsünk.
Ahol pedig sok a hölgy, biztosan szeretné magát megmutatni néhány szépség, aki persze nem csupán bájaira szeretne büszke lenni, hanem tudására is. Nos, a mostani szépségversenyen is bizonyítaniuk kellett a résztvevõknek (24) szakmai tudásukat, rátermettségüket, nyelvismeretüket, de mindenekelõtt azt, hogy mennyire tudnak hódítani. A zsûri tagok bizony szigorúak voltak, de összességében megállapítható, hogy a mezõny nívósra sikeredett, a gyönyörû lányok közöttnehéz volt kikiáltani a legszebbet.
A pontok azután eldöntötték, hogy ki vegye át a szép elismerést, a koronát. Ismerõs arc, kedves személyiség lett végülis a Miss Tourism World gyõztese: Magony Szilvia, a Napkelte c. mûsorban reggelenként látható turisztikai ajánlóblokk mûsorvezetõje.
Szóval, van aki a feketét, van aki a barnát, van aki a szõkét szereti, már csak ilyen az ember, szereti a tarkaságot, a sokszínûséget.
A sok-sok felajánlott ajándék között külön említésre méltó, hogy Fekete Mihály Endre a kitûnõ szekszárdi Fekete Pincészet tulajdonosa finom vörösboraival kedveskedett a résztvevõk mindegyikének.
A Fekete Pincészet remek Kékfrankosát, Bikavérét, illetve Patikárius Cuvée-jét kapták a mosolygós hölgyek a felajánló borásztól.
Gratulálunk hát a szép hölgyeknek és a Fekete Pincészetnek, hogy egy sikeres rendezvényhez járulhattak hozzá!
Chilei titkok nyomában
A chilei Montes borászat igazi nagyágyúnak számít, amely valódi világkarriert futott be. Négy – a helyi borvilágban közismert – személyiség alapította 1988-ban azzal a szándékkal, hogy a legmagasabb minõséget célozzák meg és a megfelelõ jövedelmezõséget a külpiacokon biztosítják. Mára az éves termelés mennyisége elérte az 500 ezer kartont, amelynek 90 %-át a világ 70 országába exportálják.
Két csúcsboruk, a Montes Alpha M (Cabernet Sauvignon 80%,Cabernet Franc 10%, Merlot 5%,Petit Verdot 5%) és a Montes Folly (Syrah 100%) egyaránt 93 pontot kapott a Wine Spectator értékelésén, bolti áruk az Egyesült Államokban 80 USD körül van. Se szeri se száma a különbözõ nemzetközi elismeréseknek, amelyek közül kiemelkedik „Az év újvilági pincészete-2002” (Wine Enthusiast) és „Az év pincészete-2002″(Wine & Spirit) címek elnyerése.
Kezemben a Bor és Világ legújabb számával várom a borászat kereskedelmi igazgatóját a forgalmas santiagói szálloda elõcsarnokában, ahonnan mintegy kétórás autózás után érünk el a Colchagua-völgyben lévõ Apalta birtokra. A sztrádáról letérve szívet melengetõ kép tárul a borszeretõ látogató elé: a köves út mellett takaros szõlõültetvények és elegáns feldolgozó épületek sorjáznak, szinte mindegyik borászat neve jól cseng a hozzáértõk fülében. Közülük is kiemelkednek a Montes dombra felkúszó szõlõi és a birtok közepén az új, impozáns központi épület. Ebben mindent megmutatnak az érdeklõdõ magyar borakadémikusnak, akit- a megfelelõ perui referenciának köszönhetõen- kitüntetett vendégszeretetben részesítenek. Az elegáns kóstolóteremben 7 bort kínálnak, köztük a Montes Alpha sorozatból egy-egy karakteres Chardonnay- t (2004) és Cabernet Sauvignon-t (2003). A meglepetés egy késõi szüretelésû 50-50%-os Riesling-Gewürtztraminer, amely valamit feltár a botritiszes aromavilágból is. A domboldalban kiépített borozó-teraszról idilli szüreti képben gyönyörködhetek, miközben kisérõim egy tokaji aszú magasztosságán álmélkodnak. Visszaútban, egy mintaszerûen összeállított cégbemutató dossziéval a kezemben, a rusztikus Panpan Vinovino étteremben elfogyasztott ebéd után fel sem merülhet a kétség, hogy a gasztronómiában is mennyivel jobbak vagyunk.
Szép élmény egy ilyen kirándulás és a látottak után fõleg arra lehet rájönni, hogy titkok nem nagyon vannak. Egy világos koncepció megalkuvás nélküli következetességgel és kellõ anyagi háttérrel történõ megvalósítása csak sikereket eredményezhet. Utána viszont nagyon lehet büszkélkedni!
Kosárka József