Bikavér: zászlósbor vagy tömegbor?
– Ha valamilyen kedvezõ dolog történik a védett eredetû borainkkal, rögtön sikerül valahogy megkeseríteni a szánk ízét: tavaly nyáron, amikor Gráf József földmûvelésügyi miniszter bejelentette, hogy támogatja a védett eredetû borok borvidéken történõ palackozásának elõírását, két hétre rá egy épp ellenkezõ értelmû miniszteri levél látott napvilágot. Most pedig, amikor február végén ismét megyénkben járt az agrártárca vezetõje, átadtunk neki egy írásos petíciót, amelyben a tavalyi ígéretének betartását sürgettük. Erre megjelent ez a hirdetés…
Minderrõl Varsányi Lajos, az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsának (EBHT) elnöke beszélt annak kapcsán, hogy a közelmúltban az egyik áruházlánc hirdetési újságjában a borvidék eredetvédett zászlós borát, az Egri Bikavért akciósan (egyet fizet – kettõt kap) hirdetik. Ez a Bikavér a badacsonyörsi Varga Kft. terméke.
„Két baj is van ezzel”
Varsányi Lajos szerint ezzel az üggyel alapvetõen két baj is van. Az egyik, hogy törvénytelen, hiszen ellentétes az agrárrendtartásban foglaltakkal, miszerint nem lehetne beszerzési ár alatt kínálni a bort (de más terméket sem). A másik pedig, hogy – ami régi szívfájdalma a borvidék termelõinek – továbbra sem tudják ellenõrizni, mi kerül az üvegekbe Egri Bikavér címén, hiszen azt több borászat nem is a borvidéken belül palackozza. Így pedig – állítja a EBHT elnöke – tulajdonképpen negatív reklámot csinálnak a zászlósbornak, hiszen ellenõrizetlen minõségben, méltánytalanul alacsony áron kerül ki a polcokra, ekképp alkalmas arra, hogy lejárassa az egriek legféltettebb márkanevét.
A védett eredetû borok kapcsán Varsányi Lajos arra is emlékeztetett, hogy ezeket – így a Debrõi Hárslevelût, az Egri Bikavért és az Egri Bikavér Superiort, amelyek az egész borvidék „védjegyéül” is szolgál(hat)nának – ma gyakorlatilag bárhol, lényegében ellenõrzés nélkül palackozhatják, nem csak Magyarországon, hanem az egész EU-n belül. Ezt viszont csak úgy akadályozhatják meg, ha – amint arra egyébként a tárca vezetõje többször is igéretet tett – miniszteri rendelet mondja ki: az Egri Borvidék védett eredetû borait csak és kizárólag a borvidéken belül lehet palackozni. Csak így lehet ugyanis garantálni az elõírásoknak megfelelõ minõséget.
– Mindez sajnos nem is egyedülálló jelenség – tette hozzá Varsányi –, hiszen ugyanennek a cégnek nem is túl régen volt már egy hasonló akciója: akkor is dömpingáron hozta forgalomba az Egri Bikavért, mintegy 30 százalékkal letörve az árakat, ráadásul azt a bort a mai napig nem tisztázott körülmények között felvásárolt alapanyagból készítették. Mindezek ellenére tehetetlenek vagyunk, mert amíg a minisztérium nem biztosítja a borvidék termelõinek részére az ellenõrzés lehetõségét, bárki könnyedén visszaélhet a védett eredetû borok nevével. Arról nem is beszélve, hogy az ilyen akciók gyorsabban terjednek, mint az influenza, s minden esetben „visszamarad” az alacsonyabb ár, hiszen az áruházláncok így a többi borászatot is rövid úton rá tudják kényszeríteni az árak csökkentésére. Ez pedig nagyon rossz üzenet a termelõk felé: az amúgy is roppant alacsony árakat ilyen módszerekkel tovább lehet mérsékelni.
Varsányi Lajos szerint téves az a felfogás is, amely a „fogyasztók érdekére” hivatkozva engedi ezeket az akciókat. Az uniós jogszabályok ugyanis noha védik a fogyasztó érdekeit, de rögtön melléteszik a „termelõi érdekek” védelmét is – mindezt pedig a tisztességes piaci magatartás jegyében.
„Botrányos” Eger
– A palackozás csupán csomagolási kérdés – jelentette ki Varga Péter, a Varga Kft. ügyvezetõ igazgatója. Nézete szerint álságos vita folyik az ügyben, lévén „csak” arról van szó, hogy az Egri Borvidéken vezetõ pozícióban lévõk a palackozásban is érdekeltek, s a 3–4 itteni nagy borászat lényegében monopóliumra törekszik. Hozzátette: családjuk 60 hektárnyi szõlõvel rendelkezik a borvidéken, az általuk palackozott bort pedig két itteni pincészettõl vásárolják. A kiszállítást folyamatosan ellenõrzik, miként a töltést és a náluk tárolt borokat is.
– Magyarországon évente összesen 100–120 millió palack bort állítanak elõ, kevesebbet, mint egy-egy jelentõsebb európai pincészet – tette hozzá. – Egy modern palackozó akkor lehet gazdaságos, ha ott legalább 10–20 millió palackot töltenek le, mi jelenleg mintegy 10 milliónál tartunk. Az országban pedig elég lenne 3–4 ilyen palackozó. Egri Bikavérbõl évente 8–9 millió palack kerül forgalomba, ám ennyi drága bort képtelenség lenne eladni. Ezért mondom: el kéne dönteniük az egrieknek, mit is akarnak kezdeni a Bikavérrel, ami jelenleg egy közepes kategóriájú kereskedelmi tömegbor, melynek jó része háromszáz-egynéhány forinton kerül forgalomba. Presztízs-okokból az Egri Bikavér Superior esetében kellene elõírni, nem a borvidéken belüli, hanem a termelõi palackozást. Azaz: aki ilyen bort készít, azt csak maga palackozhassa le.
Varga arra is emlékeztetett: a világ egyik legismertebb borát, a Chiantit például bárhol le lehet palackozni.
– A baj itt az, hogy minõségrõl beszélnek az egriek, miközben az utóbbi idõszak legnagyobb borhamisítási ügyei hozzájuk kötõdnek. Elég csak a szintetikus édesítõszerek használatára vagy az állami ellenõrzõjegy-hamisításra gondolni… Ráadásul több esetben még a 2004-es és 2005-ös szõlõt sem fizették ki az egri felvásárlók – jelentette ki Varga Sándor
Egri Bikavér Superior
Ha egy kicsit távolabbról is, de szintén ide tartozik a magasabb minõségi osztályt képviselõ Egri Bikavér Superior-ról szóló névhasználati vita. Az ezzel kapcsolatos miniszteri rendeletmódosítás ugyanis a mai napig nem jelent meg, a jelenleg is hatályos rendelet viszont csak 2004. január 1-jétõl van életben, így az azt megelõzõ idõszak – egészen pontosan a 2002-es és 2003-as évjáratokról van szó, hiszen a borvidék védett eredetû borainak szabályzata, mely a Superior-ra is vonatkozik, 2002-ben lépett érvénybe – nem tartozik alá. Így az elsõ Egri Bikavér Superior-ok legkorábban csak majd idén május közepétõl jelenhetnek meg a boltokban, noha a szabályzatba foglalt szigorú elõírásoknak – egyes termelõk esetében – már a 2002-es évjárat is megfelel.
Forrás:
Heves Megyei Hírlap
http://www.hevesmegyeihirlap.hu