Beszámoló a 13. Budapesti Nemzetközi Bor- és Pezsgõfesztiválról
Már a borászok részérõl tapasztalható fokozott érdeklõdés is jelezte, hogy a 2004-es Borfesztivál felülmúlja az elõzõeket. A magyar borászat színe-java felvonult a Borkiállítás és Vásáron a Budai Várban. 109 pavilonban több mint 150 kiállító mutatta be jobbnál-jobb borait. A kisebb-nagyobb borászatok, kereskedõk és importõrök mellett több közösségi stand is feltûnt, ahol általában egy-egy borvidék, illetve borút egyesület képviseletében akár 15-20 borász is bemutatkozott (Egri Bikavér Sátor, Sopron a Kékfrankos Városa, Etyek, Somló, Balaton-felvidék), illetve nagy népszerûségnek örvendett a Villányi Korzó és a két helyen összpontosuló tokaji borászatok. Az eddigieknél is nagyobb számban képviseltette magát a nemzetközi borpiac, a látogató így megismerkedhetett az európai (francia, olasz, spanyol, görög, osztrák, német) és újvilágbeli (dél-afrikai, argentin, chilei, ausztrál, új-zélandi) borkínálattal.
A négynapos rendezvényen számos szakmai és szórakoztató programra került sor. A nagyszabású koncertek (Makám, Ghymes, Hot Jazz Band, Pege Quartett, Benkó Dixiland Band, Excanto, Odessza), néptánc-show-k, pezsgõrendi és sajtklub avatási ünnepségek esténként több ezres tömeget vonzottak a Nagyszínpadhoz, a Kamaraszínpad körül pedig kedélyesen borozgató társaságok gyûltek össze. A már évek óta népszerû Bor-Ászok Órája új helyszínre, a Hunyadi Udvarba került, itt a borbarátok személyesen is megismerkedhettek a borok mögött álló emberekkel.
Újdonság volt a fesztivál életében a VinAgora Tér nevet viselõ rendezvénysátor, ahol a látogatók betekintést kaphattak a nemzetközi borversenyek világába, kipróbálhatták a VinAgora Nemzetközi Borverseny szoftverét és Sárkány Péter nemzetközi borbíráló elnöklése mellett néhány percre maguk is zsûritaggá válhattak, és megválasztották a Borfesztivál Fehér, Vörös és Tokaji Borát, valamit Pezsgõjét.
A közönség összetétele is jelzi a rendezvény színvonalát, hiszen a helyszínen készült felmérés alapján az Borkiállítás és Vásárra érkezõk mintegy 2/3-a felsõfokú végzettségû, elsõsorban a 25-50 év közötti korosztályból, 20-25%-uk pedig külföldi.
A Borfesztivál azonban nemcsak ebbõl az egy eseménybõl áll. Több mint 10.000 ember látogatott ki a Szabadtéri Néprajzi Múzeumba, Szentendrére a Szüreti Sokadalomra, ahol a borkészítés népi kultúrájával, a borászathoz kapcsolódó kézmûves mesterségekkel és persze több borvidék boraival is megismerkedhettek az érdeklõdõk. A díszvendég Villány borain és borászain kívül a hagyományos helyi gasztronómiát is magával hozta a Skanzenba.
A Boregyetem 600 hallgatója a budavári Karmelita Kolostorban pallérozhatta elméjét és ízlelõbimbóit három napon és kilenc elõadáson keresztül.
A Nemzeti Galériában megrendezett Gasztronómiai Gálán a nemzetközi borversenyeken díjat nyert magyar borokhoz készítettek ismert séfek felejthetetlen fogásokat, nagy örömöt okozva ezzel a megjelent 450 ínyencnek. Két emelettel feljebb pedig két héten keresztül a régi metszetekbõl, könyvekbõl, térképekbõl és plakátokból álló Tokaj kiállításban gyönyörködhettek a Galéria látogatói.
A két fõ helyszínt (Budai Vár és a Skanzen) idén is buszjárat, valamint a Bor- és Musthajó kötötte össze. A fedélzeten a Bekecs és az Etnofon együttesek szórakoztatták a szép számú közönséget.
Nehéz lesz felülmúlni az idei Borfesztivált, de bizton remélhetjük, hogy a most zajló szüret a legfontosabbat, a jó bort megteremti, ami már majdnem elég ahhoz, hogy jövõ õsszel újra megteljen a Budai Vár és a Skanzen a borbarátok vidám forgatagával.