Balaton Borrégió – nincs komoly fagykár
– Legföljebb 60-70 százalékos fagykár a mély fekvésû, fagyérzékeny termõhelyeken és azokban az ültetvényekben fordulhatott elõ, amelyeknek tavaly nagy volt a terhelése – magyarázta a szakember.
Majer János elmondta, a termõrügyek átlag 15-20 százalékának az elfagyása nem jár terméscsökkenéssel, természetesnek tekinthetõ, az esetleg elõforduló 40-50 százalékos fagykárnál pedig a megfelelõ metszéssel elérhetõ a jó termés.
Jelentõs fagykár a balatoni borvidékek közül legföljebb a bogláriban, az alacsonyan fekvõ somogyi ültetvényekben történhetett.
A hat balatoni történelmi borvidék tízezer hektárt kitevõ szõlõültetvényének legjellegzetesebb fajtája az olaszrizling, amely viszonylag jól tûri a fagyot. A térség szõlõültetvényeinek a felét teszi ki az olaszrizling, s hosszú idõ óta ebbõl készülnek a legjobb balatoni borok.
A Balaton Borrégió másik, nagy területet elfoglaló szõlõfajtája, a rizlingszilváni érzékenyebb, a rajnai rizlinget pedig a legkevésbé veszélyezteti a fagy.
– Badacsonyban és az északi Balaton-parton sok mintát megvizsgáltunk és azt tapasztaltuk, hogy nincs fagykár, vagy az csekély mértékû. Ennek az az oka, hogy a Balaton-vidéken a kedvezõ fekvés miatt a tengerszint fölött mért 130 méternél magasabb helyeken gyakorlatilag nem fagy el a szõlõ – tájékoztatott a vezetõ szakember.
Szentgyörgyhegyen sem találkoztak a kutatók a szõlõ fagykárosodásával, a Csobáncon kis elfagyást észleltek, a Somló szõlõinek a helyzetérõl ez után tájékozódnak, a Balatonfüred és Csopak környéki szõlõkben pedig egy-két helyen fordult csak elõ a rügyek károsodása.
Az idén a tavalyihoz hasonló kitûnõ borok várhatók a Balaton Borrégióban – hangoztatta Majer János.
Forrás:
MTI
http://www.mti.hu