Az idén nagyon oda kell figyelni a metszésre! – figyelmeztet a Magyar Agrárkamara
Hazánkban az elmúlt hetekben a szokottnál alacsonyabb hõmérsékletet, jelentõs fagyokat idézett elõ az idõjárás. A délalföldi homokhátságon átlagosan mínusz 21-23 °C mértek, de elõfordult -25,7 °C is. A szõlõfajták általában –15 fokos lehûlést is kibírnak hosszabb idõn keresztül, ám ennél alacsonyabb és tartós fagyokat már nem viselnek el károsodások nélkül. A termelõk a károkat csak pár hét múlva látják, amikor megkezdõdik a rügyvizsgálat ideje. Ilyenkor a rügyek megduzzadnak és láthatóvá válnak az egészséges rügyek.
A rügyvizsgálat során elsõsorban a fagyott, károsodott rügyek számát tudjuk könnyen megállapítani. Ha a rügyek hosszanti metszési felületen a fõrügy és mellékrügyek zöld színûek, nincs fagykár. A fagykárt a rügyek barna, fekete elszínezõdése mutatja. Lehetséges a köztes állapot is, amikor félig barna, félig zöld a metszési felület, ekkor a rügyet csak részben károsította a fagy. És itt kell nagyon figyelni: a rügyvizsgálat után nem mindegy, hogy mennyi világos rügyet hagyunk meg egy-egy tõkén, azaz mennyire terheljük a szõlõt.
A szõlõ világos rügye általában egy fõ- és két mellékrügybõl áll. Ha a fõrügy károsodik, a mellékrügyek veszik át a szerepét. Amennyiben a vizsgálat során hektáronként 20-30 vesszõn három-négy, részben vagy teljesen elpusztult világos rügyet találunk, akkor átlagosan 20-30 %-kal növeljük a terhelést az eredeti elhatározásunkhoz képest. Ha azonban a vizsgált rügyek fele sérült vagy elpusztult, várjuk meg a metszéssel a rügyfakadást. Ekkorra már ugyanis nyilvánvalóvá válik az ép és a károsodott rügyek aránya, aminek alapján pontosan meghatározhatjuk a terhelést.
Ha a rügyfakadás idején kell metszenünk, nagyon ügyeljünk, mert könnyen lepattinthatjuk a már kifakadt rügyet. Ezért a fagytól sérült tõkéken érdemes még nyugalmi állapotban elõmetszést végezni, azaz a letermett részeket eltávolítani, és a másfél-két méternél hosszabbra nõtt vesszõket a 20-30 centisre kurtítani.
Metszést akkor lehet elkezdeni, amikor nagyobb fagyoktól már nem kell tartanunk, de ne halasszuk addig, amíg a nedvkeringés megindul és a metszési felület „könnyezni” kezd, figyelemmel az eutypa fertõzésre is- olvasható a Magyar Agrárkamara Kertészeti Osztályának közleményében.