Augusztustól változnak a bor eredetvédelmi szabályai
Az oltalom alatt álló földrajzi árujelzõket automatikusan tovább védi az uniós jog, de 2011 utolsó napjáig termékleírást kell benyújtaniuk a borokra a jogosultaknak. A nemzeti szabályozásban az eredetvédelmet a termékleírás veszi át. A termékleírások az EU hivatalos honlapján, valamint a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) honlapján jelennek meg.
Az új uniós – és a bortörvény módosítása után Magyarországon is három kategóriába sorolják a borokat. Az elsõ a földrajzi jelzés nélküli bor (ez váltja fel az asztali bor kategóriát). Ezen megjelölhetõ az évjárat és a fajta, feltéve, hogy a fajtaazonosság eléri a 85 százalékot.
A második kategória az oltalom alatt álló, földrajzi jelzésû bor. Ez 85 százalékban a földrajzi területen termett szõlõbõl, és a területen belül készül.
A harmadik kategóriába az oltalom alatt álló, eredetmegjelölésû bor tartozik. Ez kizárólag a földrajzi területen, az ott termett szõlõbõl készül. A második és a harmadik kategória nagyon hasonló, de az utóbbi esetében a kapcsolatnak a földrajzi hellyel alapvetõnek kell lennie. A konkrét összetevõket a termékleírás tartalmazza.
Augusztustól már az új kategóriák szerint kell fizetni korábbi fogalombahozatali járulékot is, ami korábban egységesen 8 forint volt literenként. Az elsõ két kategóriában 5-5 forintot literenként, míg a harmadikban 10 forintot. Ez a szakmai közvélemény szerint a korábbinál igazságosabb rendszer.
Forrás:
Agroinform
http://www.agroinform.com