Átvilágítja magát a Tokaji Borvidék
Átfogó felmérést készít a Tokaji Borvidékrõl az év végéig a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa. A testület a Tokaji Borvidék ültetvényeirõl, a borászatok ingatlan- és eszközparkjáról, a pincékben tárolt borkészletekrõl, valamint a borásztársadalom szociológiai helyzetérõl is pontos képet kíván kapni. Ez az információs bázis jelenti az alapot ahhoz, hogy a BOR-VIDÉK Tokaj Hegyalja Nemzeti Program keretében tervezett fejlesztési pályázatok és hosszú távú termelõi programok egyaránt sikeresek legyenek. A kormány az évtized végéig összesen 100 milliárd forintot kíván arra fordítani, hogy a Tokaji Borvidék a világ prémium bortermelõ vidékei közé emelkedjen. Így az egész magyar borágazat számára kulcsfontosságú, hogy a források felhasználása optimális formában történjen – hangsúlyozzák a Hegyközségi Tanács vezetõi.
Egy négy területre kiterjedõ komplex felmérést indít el a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa. A tervek szerint a mintegy fél évet igénybe vevõ felmérés célja, hogy a testület minden szempontból pontos képet kapjon a Tokaji Borvidék állapotáról, valamint az itt zajló gazdasági és társadalmi folyamatokról. „A 2013-ban újjáalakult Hegyközségi Tanács úttörõ szerepet vállal a Tokaji Borvidék megújítási folyamataiban. A testület álláspontja szerint az ültetvényekre, az eszközparkra és termelési technológiákra, a borkészletekre, valamint a borásztársadalomra kiterjedõ felmérés képezheti az alapot arra, hogy a Tokaji Borvidéken 2013-ban meghirdetett minõségi forradalom sikeres legyen. Ehhez kapcsolódóan pedig a borvidék fejlesztésére érkezõ állami és európai uniós források felhasználása optimális legyen” – mondta Prácser Miklós, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke.
A borvidék termelésének alapját az ültetvények jelentik, így a program elsõ eleme a 2013-ban megkezdett termõhelyfelmérés kiterjesztése lesz a Tokaji Borvidék teljes, 11 ezer hektáros területére. A termelõket ennek részleteirõl az elmúlt hetekben megtartott hegyközségi gyûléseken tájékoztatták. A tokaji minõségi megújulás részeként zajló munka célja az, hogy a borvidék minden parcelláján helyszíni vizsgálattal mérjék fel a szõlõültetvények állapotát, valamint a termõhelyek adottságait. Ennek eredményeképpen pedig a Tokaji Borvidék teljes területérõl több tucatféle szempont alapján lehessen majd akár 20-szor 20 cm-s pontosságú térképeket készíteni.
Hasonlóan fontos része a programnak annak felmérése, hogy milyen eszközökkel és technológiával mûködnek a borászatok. Így a projekt keretében a Hegyközségi Tanács – egyebek mellett – a borászatok épületállományát, meglévõ eszközparkját, az alkalmazott technológiákat, valamint például a vízvételezési lehetõségeket is igyekszik lajstromba venni. „A kormányzati tervek szerint az elkövetkezõ idõszakban jelentõs forrásokat különítenek el a közösségi infrastruktúra kialakítására. Ennek részeként arra is lehetõség nyílik például, hogy a kisebb termelõk közös palackozót üzemeltessenek. Azonban ahhoz, hogy a pályázatot valóban a meglévõ igényekre lehessen szabni, precíz helyzetképre van szükség” – hangsúlyozta Prácser Miklós.
A vizsgálat keretében azt is felmérik, hogy pontosan milyen borkészletek vannak a Tokaji Borvidék pincéiben. A mennyiségirõl minõségi bortermelésre történõ átállás egyik legfontosabb alapfeltétele az átláthatóság és az ellenõrizhetõség további megerõsítése. Ezért a Hegyközségi Tanács minden termelõ meglévõ borkészletét lajstromba kívánja venni, borfajtára, mennyiségre és minõségre (termékkategóriára) kiterjedõen. A készletadatokat kérdõíves módszerrel gyûjtik majd össze, a munkát pedig egy ötfõs szakmai testület felügyeli majd, amelyben a szakmai hatóságok képviselõi mellett két olyan külsõ szakértõi is részt vesz, akik a Tokaji Borvidéken kívülrõl érkeznek.
Ezzel párhuzamosan a Hegyközségi Tanács a tokaji borásztársadalomról is szeretne pontos képet kapni. Így a testület arra is szeretne rálátni, hogy milyen valós veszélyt jelenthet a Tokaji Borvidéken a borász szakma elöregedése, remélhetõ-e elégséges utánpótlás a fiatalabb generációkból, illetve a borászok mekkora része számol birtoka hosszú távú mûködtetésével, s mennyien kívánják esetleg értékesíteni parcelláikat. A szociológiai felmérés a Tokaji Borvidéken induló hosszú távú programok legfontosabbikához, az ún. Tokaji Életpályaprogram elindításához szolgáltathat majd alapvetõ információkat. Ennek célja a térség borásztársadalmának a megtartása, a magasan szakképzett minõségi munkaerõ kiáramlásának a megállítása, a negatív demográfiai folyamatok (elöregedés, elvándorlás) megfordítása.
A cél az, hogy a Tokaji Borvidék ismét a világ prémium borrégióinak szûk, exkluzív klubjához csatlakozhasson. „Ehhez egyszerre van szükség arra, hogy pontosan tisztában legyünk a jelenlegi helyzetünkkel és átláthatóvá tegyük az egész borvidék mûködését. A négy területre kiterjedõ felmérés elvégzése és a kapott eredmények kiértékelése az év végére készülhet el. Az így kapott információs bázis pedig biztosítja, hogy a BOR-VIDÉK Tokaj Hegyalja Nemzeti Program részeként a Tokaji Borvidékre érkezõ források felhasználása optimális formában történjen meg” – fejtette ki a Hegyközségi Tanács elnöke.
A kormány tavaly év végén döntött a 27 települést magában foglaló Tokaji Borvidék kiemelt fejlesztési térséggé nyilvánításáról, valamint a BOR-VIDÉK Tokaj Hegyalja Nemzeti Program elindításáról. A program elsõ ütemének megvalósítására a kabinet mintegy 33 milliárd forint hazai és európai uniós forrás átcsoportosítását hagyta jóvá. Az évtized végéig pedig összességében mintegy 100 milliárd forintnyi hazai és európai forrás érkezhet a Tokaji Borvidékre a borágazat és a kapcsolódó szektorok fejlesztését célzó beruházásokra, valamint a hosszú távú programok megvalósítására.
A Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsáról:
A Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa 1995-ben jött létre azzal a céllal, hogy összehangolja és szakmailag felülvizsgálja a Tokaji Borvidékhez tartozó hegyközségek rendtartásait, rendszerezze adatszolgáltatásukat, valamint segítse és szervezze a gazdasági együttmûködést és a piacokhoz jutást. Emellett a testület intézi a borvidéki származás- és minõségvédelem ügyeit, eljárva a szõlõ- és borgazdálkodással kapcsolatos jogszabályok betartásának ellenõrzésében is. A Tokaji Borvidék összesen 27 települést foglal magába, amelyek nyolc hegyközségbe tömörülnek. A nyolc hegyközség: Bodrogkeresztúr-Bodrogkisfalud-Szegi, Mád, Olaszliszka, Rátka, Sárospatak, Tarcal, Tállya-Golop, Tolcsva-Erdõhorváti, amelyek összesen 16 küldöttel vesznek részt a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának munkájában.