Átadták az MTA Bora 2015 címeket
45 magyar pincészet és borászat 110 bora közül választották ki azt a hetet, amely egy éven keresztül viselheti „Az MTA Bora” elismerõ címet. Felsõ kategóriában fehér-, vörös- és desszertborokat, középkategóriában pedig száraz és félszáraz, illetve félédes és édes fehérborokat, valamint száraz vörösborokat és rozékat rangsoroltak a bírálók.
A bírálóbizottság elnöke Freund Tamás akadémikus, az MTA alelnöke, a Magyar Bor Akadémia tagja volt. Az alelnöki posztot Niszkács Miklós újságíró, a Magyar Bor Akadémia alelnöke töltötte be, tanácsadóként pedig Sánta Zoltán, a Borkollégium lektora mûködött közre a versenyben.
A bizottság tagjai voltak: Csizmadia András borszakértõ, gasztrofilozófus, Geiszt Miklós, az MTA doktora, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének egyetemi docense, Hajós György, az MTA doktora, Nagymarosy András az ELTE TTK Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék egyetemi docense, Nusser Zoltán akadémikus, valamint Szabó Attila, az MTA doktora.
„Magyarországon nehéz olyan embert találni, aki ne kötõdne valamilyen formában a borhoz” – hangsúlyozta a díjátadón elmondott köszöntõjében Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Mint mondta, felesége családja és az õ nagyszülei is termeltek bort, így tudja, hogy a borászat nagy hozzáértést kívánó szakma. Kiemelte, az MTA mindig örömmel vállalja egy ilyen magas színvonalú bormustra megrendezését, a magyar borászok teljesítményét méltatva pedig úgy fogalmazott: ha ki kellene választania egy olyan területet, amelynek képviselõi szaktudásukkal kimagasló eredményeket tudtak elérni, akkor a borászokat említené elsõk között.
A mustrára a 22 magyar borvidék közül 13-ból érkezett nevezés. A legtöbbel, 35-tel idén is a tokaji pincészetek és borászatok voltak jelen a versenyen. A villányiból 22, a szekszárdiból pedig 10 bort jelöltek készítõik. A leggyakoribb évjárat a 2013-as volt. Ebbõl az esztendõbõl 39, 2012-bõl 20, 2011-bõl pedig 19 bort bíráltak el a szakértõk.
Bár a borverseny egyik fõ célja a magyar autochthon (õshonosnak tartott) vagy a Kárpát-medencében már régen meghonosodott fajták (kadarka, kékfrankos, furmint, olaszrizling, hárslevelû stb.) népszerûsítése, a furmintot leszámítva az idén sem a hazai szõlõfajtákból készült borok szerepeltek jól. A bírálók alig találkoztak olaszrizlinggel, kéknyelûvel, Irsai Olivérrel vagy cserszegi fûszeressel, kékfrankosból csak három volt, a kadarka pedig teljesen hiányzott.
A bírálók egyetértettek abban, hogy még a korábbiaknál is magasabb – sokszor túlzó – alkoholszintet tapasztaltak mind a fehér-, mind a vörösborok esetében. A tavalyi 21-gyel szemben összesen 7 rozét neveztek, és a középkategória száraz fehérborainak száma is jelentõsen elmaradt az elõzõ évitõl vélhetõen a kedvezõtlen 2014-es évjárat miatt. Ugyancsak kevesebb nevezés érkezett a desszertborok mezõnyében, a bírált borok azonban e kategóriában kiválóan teljesítettek. A felsõ kategóriás vörösborok esetében ugyanakkor volt mibõl válogatni, és magas volt a minõség is. A középkategória félédes/édes fehérborainál is nagy volt a verseny, szép tételek kerültek a poharakba: a tapasztalatok szerint e kategóriának egyre nagyobb a szerepe a gasztronómiában.
A középkategória csoportonkénti gyõztesei az adott évben jogosultak viselni „Az MTA Bora 2015” címet. Késõbb ez a megnevezés az évszám megjelölésével tovább használható. A felsõ kategória csoportonkénti döntõbe jutott és 90 pont feletti eredményt elérõ borai „Az MTA Bora 2015 Borverseny aranyérmes bora” elismerést kapják. A legtöbb pontszámot gyûjtött borok pedig ugyancsak az „MTA Bora 2015” címet viselhetik emellett egy esztendõn át.
„A MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA BORA 2015” BORVERSENY DÍJAZOTTJAI
KÖZÉPKATEGÓRIA
száraz/félszáraz fehérborok elsõ három helyezettje
1. helyezett és „Az MTA Bora 2015” cím nyertese
Petrányi Pince
Csopaki Olaszrizling 2012
Csopakon a rizling kultikus fajta. Megszólítja az embert. Finom illata, könnyû ihatósága, a korty végén a legendás mandulás íz mindenkiben emléket hagy. Nemcsak évjáratonként mutat más arcot, de közeledésünkre is másképp válaszol. Könnyedebb évjáratokban a mindennapok kiváló bora, étkek elegáns kísérõje. Veretes évjáratokban beszélgetések vagy ? la Hamvas Béla egy jó könyv olvasásának kísérõje a kerti diófa alatt. Mindig megbízható, sokoldalú játékos.
A Petrányi Pincének 2001. évi alapítása óta egyik legfõbb törekvése, hogy növelje és továbbadja az itt termõ rizling méltóságát. E törekvéseit fejezi ki a Csopaki Kódex is, amelynek a pincészet alapító tagja. Kis pincéjüknél termett más boraiknál is az a szándékuk, hogy a fajta és a táj szépségeit kifejezzék. Csopaki Derû nevû cuvée-jük már 2012-ben az MTA bora lett. Balatonfüred-Csopaki borvidék
2. helyezett
Royal Tokaji Borászati Zrt.
Sárgamuskotály 2013
Szép fajtajelleges, száraz sárgamuskotály, csodálatos illat- és ízvilággal. Friss és elegáns megjelenése mellett a borvidék ásványos karakterét is szépen mutatja. Illatában muskotályos szõlõ- és naspolyajegyek villannak meg.
Az 1989-ben alakult Royal Tokaji Borászat ma az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb borászat a Tokaji borvidéken. A cég már a kezdetektõl célul tûzte ki a dûlõszelektált borok készítését, amelyek olyan elsõ osztályú területekrõl származnak, mint a Mézes-Mály-, a Nyulászó-, a Szent Tamás- és a Betsek-dûlõ.
3. helyezett
Szöllõsi Pincészet
Chardonnay 2012
Halvány zöldessárga színû, gazdag illatú, kiválóan karakteres, száraz, reduktív fehérbor. Vezetõ illatjellegei: zöldalma, trópusi gyümölcsök és egy érintésnyi dió. Komplex és gazdag ízvilágú, enyhén savhangsúlyos bor. Ízében csekély vajasság mellett felfedezhetünk érett sárgadinnyét is. Fogyasztását 10-11 Celsius-fokon sült halakhoz, tartalmas levesekhez, fehér húsokhoz, szárnyas sültekhez és szárnyas vadakhoz ajánlja a pincészet.
A Neszmélyi borvidéken a fehér borszõlõfajták dominálnak, de a pincészet vörösbort és rozét is készít. Jelenleg 29 hektár saját szõlõültetvénye van, és további 40 hektárról vásárolják fel a szõlõt. Szöllõsi Mihály hobbiként kezdett bortermeléssel foglalkozni, jelentõs változást borászati tevékenységében az hozott, amikor 1999-ben megvásárolta az 1830-ban épült Zichy-pincét. Neszmélyi borvidék
KÖZÉPKATEGÓRIA
Félédes/édes fehérborok elsõ három helyezettje
1. helyezett és „Az MTA Bora 2015” cím nyertese
Pelle Pince
Zsófia Cuvée 2012
Egy különleges késõ szüret elsõ komponense egy fürtösen feldolgozott sárga muskotály. Ehhez került egy késõbb szüretelt, így erõsebben töppedt furmintból és hárslevelûbõl álló alapanyag, amely hordóban erjedt és érett. A cuvée harmadik részét pedig a szüret legvégérõl származó, egy hatputtonyos aszú cukor- és beltartalmának megfelelõ bor adja.
Mádon, Tokaj-Hegyalja egyik meghatározó településén 2007 óta készítenek bort. A pincészet kizárólag saját területein termelt, kézzel szüretelt szõlõt használ fel. A Becsek-, Dancka-, Nyúlászó-, Király- és Szent Tamás-dûlõben található, mintegy 3,6 hektárnyi területüket hagyományos módon, magas színvonalú kézi munkával és természethû növényvédõ szerek segítségével mûvelik. Hisznek az ésszerû hozamkorlátozásban, boraikon keresztül szeretnék megmutatni a mádi termõterületek sokszínûségét, nagyszerûségét. Tokaji borvidék
2. helyezett
Pannon Tokaj Pincészet
Tokaji Furmint késõi szüret 2013
Igazi borkülönlegesség. A jellegzetes tokaji furmint szõlõfajta november közepi szüretébõl szép, citrusos, botritiszes illat- és zöldalmás ízjegyek származnak. Az édességet elegáns savak ellensúlyozzák, kellemes egységet alkotva. A testes, vastag, mézes struktúra hosszú lecsengéssel párosul.
A Pannon Tokaj Pincészet 19,8 ha szõlõterülettel egy teljes egészében magyar tulajdonú családi pincészet, mely a három legjelentõsebb tokaji szõlõfajtát, a furmintot, a hárslevelût és a sárgamuskotályt termeszti. Boraik között megtalálhatóak a reduktív eljárással készített, friss, gyümölcsös fajtaborok, a hagyományos, hordózott aszúk, a szamorodni, valamint a különleges eljárással készített Domínium borok (száraz/félszáraz furmint, száraz/félszáraz hárslevelû, késõi szüretelésû Hanna Cuvée, félszáraz zsomBor Furmint). Tokaji borvidék
3. helyezett
Royal Tokaji Borászati Zrt.
Royal Cuvée 2013
Késõi szüretelésû édes borkülönlegesség, amely Tokaj három fõ szõlõfajtája – a furmint, a hárslevelû és a sárgamuskotály – házasításával készült. Illatában a trópusi gyümölcsök és fûszerek, valamint virágillatok dominálnak. Ízében az elbûvölõ frissesség és a mézes jelleg hosszú lecsengéssel alkot szép egyensúlyt.
KÖZÉPKATEGÓRIA
Vörösborok elsõ három helyezettje
1. helyezett és „Az MTA Bora 2015” cím nyertese
Takler Borbirtok
Szekszárdi Merlot 2012
Gazdag, telt vörösbor, a málna és az eper élénk jegyeivel. Szép test, kerek tanninok, hosszú utóíz jellemzi. 16 hónapig érlelõdött másod- és harmadtöltésû hordókban. A Takler család az 1700-as évek óta foglalkozik szõlõtermesztéssel, borkészítéssel a több mint kétezer éves múltra visszatekintõ Szekszárdi borvidéken. Jelenleg 70 hektáros pincészetüket hárman irányítják: Takler Ferenc és két fia, Ferenc és András. Pincészetük kínálatában a világfajták mellett kiemelt hangsúlyt kapnak a tájjellegû vörösborok, például a máig különlegességnek számító kadarka. A vörösborok mellett üde rozét, valamint déli stílusú fehérborokat is készítenek. Szekszárdi borvidék
2. helyezett
Tüske Pince
Szekszárdi Merlot 125A 2012
A Malomoldali tábla vastagabb termõrétegû terület alsó részén október eleji szürettel készült a bor hagyományos módon, a teljes mennyiség félesztendõs hordós érlelésével. Barátságos, „laza”, igazi merlot.
A vállalkozás a tulajdonos felesége nagyapjának ragadványnevébõl („Tüske”) kapta a nevét. A tulajdonos – Halmai Csaba – kertésztechnikus, több mint tíz éves nagyüzemi gyakorlat után váltott, és kezdett el gazdálkodni a kárpótláson szerzett 4 ha ültetvényen. Ma már ezek a szõlõk a vállalkozás történelmét jelentik. A család a Szekszárdi borvidék több jó fekvésû dûlõjében (Iván-völgy, Baranya-völgy, Kerék-hegy, Leányvár) rendelkezik 10 ha vörösborszõlõt termõ területtel, amelynek nagyobbik részén saját telepítésû fiatal ültetvény termi a terméskorlátozott, kiváló minõségû kékfrankos, kadarka, merlot és cabernet franc szõlõt.
3. helyezett
Gróf Buttler Borászati Zrt.
GB Egri Bikavér Classicus 2012
A Bikavér legendája itt folytatódik: friss, gyümölcsös bor fiatalos csomagolásban. Mélyrubin szín, illatában rengeteg gyümölcs és fûszer, jórészt piros bogyós gyümölcsök, ásványos háttér. Ízletes, gazdag korty hosszú lecsengéssel. Könnyen iható, mégis tartalmas. A sok gyümölcs miatt magában vagy paprikás-magyaros ételek mellé ajánlja a pince.
A Gróf Buttler Borászati Zrt. 36 hektáron gazdálkodik az Egri borvidéken. A pincészet filozófiája merít a borvidék történelmi hagyományaiból, a terület adta nagyságból és lehetõségekbõl, a kézmûves borkészítés egyediségébõl és a fajták termõhelyhez illeszkedõ potenciáljából. A Gróf Buttler pincészet két eltérõ karakterû termõterületrõl származó szõlõbõl készíti borait, a terület egyediségét szem elõtt tartva. A Szarkás-tetõ riolittufa alapú termõterület. A Nagy-Eged-hegyen mûvelt szõlõk ünnepi borokat adnak, de nem csak ünnepnapra valók. Minõségüket jórészt annak a fantasztikus termõterületnek köszönhetik, amelyik egészen 501 méterig emelkedik a tengerszint fölé.
KÖZÉPKATEGÓRIA
Rozéborok elsõ három helyezettje
1. helyezett és „Az MTA Bora 2015” cím nyertese
Szöllõsi Pincészet
Szöllõsi Rosé 2014
Rózsaszín, pink színû, friss, üde, gyümölcsös jellegû, reduktív bor. Aromáiban a piros gyümölcsök jelennek meg (cseresznye, eper, valamint rózsa), ízében nagyon harmonikus, kerek és arányos, és a kis mennyiségû természetes maradék cukornak köszönhetõen behízelgõ. Kiegyensúlyozott, élénk savai szépen egészítik ki és teszik harmonikussá a bor zamatát. Levesekhez, fehér húsokhoz és szárnyas sültekhez, valamint sajtokhoz ideális választás.
2. helyezett
Gál Szõlõbirtok és Pincészet
Gál Zweigelt Rosé 2014
A rozébor könnyedségét a reduktív technológia szigorú betartásával, az erjedésben keletkezett szén-dioxid megõrzésével, a legjobb szõlõ válogatásával éri el a borászat. A Zweigelt Rosét az üdeség, frissesség, kerek savak és gyümölcsös-málnás jegyek jellemzik. Egyensúlyos karakterével étkezésekhez és baráti beszélgetésekhez egyaránt ajánlják fogyasztását 9-11 Celsius-fokon.
A Csepel-sziget dûlõiben fekvõ, jelenleg 76 hektár saját szõlõterület adja a Gál Szõlõbirtok és Pincészet 2004-ben épült borházának szõlõalapanyagát. 2011-ben a szõlõbirtok tovább bõvült a Balaton-felvidéken, Lesencefalu község dombjain fekvõ 10 hektárnyi szõlõültetvénnyel. 1800 hektoliteres pincészetükben a megtermelt szõlõmennyiség mindössze 20-30 százalékát dolgozzák fel, a fennmaradó szõlõmennyiséget értékesítik.
3. helyezett
Gál Szõlõbirtok és Pincészet
Gál Kékfrankos Rosé 2014
E típusra az üde, gyümölcsös jelleg jellemzõ, melyben a savaknak és aromáknak egyenlõ szerep jut. Egyensúlyos karakterével étkezésekhez és baráti beszélgetésekhez egyaránt ajánlják. Fogyasztását 9-11 Celsius-fokon javasolja a pince.
FELSÕ KATEGÓRIA
Vörösborok
ARANYÉRMES és „Az MTA Bora 2015” cím nyertese
Mayer Pince
Mayer Kopár Cuvée 2011
A szõlõ a Kopár-dûlõben (2 ha) termett szõlõbõl származik. 40%-ban cabernet sauvignon, 30%-ban merlot, 30%-ban cabernet franc alkotja. A három fajtát erjesztõ tartályba szüretelik, majd mintegy 18 hónapig érlelik, és ezután palackozzák. Sötét rubinvörös szín, intenzív, invitáló szilva és szárított gyümölcsös aromák jellemzik. Kóstolás után a szájban érett, telt, gazdag, lédús fekete gyümölcs, finom füstösség, majd kellemesen rusztikus, fûszeres lecsengés jellemzi.
Boraik több generáció tapasztalatai alapján készülnek. Termõterületeik Villányban, a Kopárban, a Remete-, a Várerdõ- és a Hajdús-dûlõben, Siklóson és Kisharsányban találhatók közel 10 hektáron. Szõlõfajtáik: cabernet sauvignon, chardonnay, kékoportó, kékfrankos, cabernet franc, merlot, rajnai rizling, amelyekbõl évente 60-70 ezer palack bort készítenek.
ARANYÉRMES
Eszterbauer Borászat
Mesterünk Szekszárdi Cabernet Franc Merlot Cuvée 2012
Mély szín, mély illat. Beleszippantva dús gyümölcsösség, fekete erdei bogyósok, szilvalekvár és édesgyökér ánizsossága érzõdik. Szép, arányos hordóhasználat, ebbõl finom aromák, vanília, édes fûszerek, pici csoki és kókusz származik. Dús, hibátlan tanninok, vastag, gazdag test, sûrû, hömpölygõ bor. Ízgazdagságával nehéz vetekedni, ha pár év alatt az eleganciája is fejlõdik, hibát sem találunk benne. Nagy és kivételes vörösbor.
Az 1746-os szekszárdi levéltári adatokban már szerepel a szõlõmûvelõ Eszterbauer család, amelynek tizedik generációja Eszterbauer János, aki Pálinkás Laci borász segítségével mûködteti a tradíción alapuló borászati vállalkozást. A szekszárdi adottságoknak megfelelõen kínálatuk nagy részét a vörös fajták adják, zászlóvivõ boruk a Szekszárdi Kadarka. Õseik tiszteletének jeléül a 19. és 20. század szekszárdi „paraszt-polgári” világának megtestesítõit, már másvilágra költözött nagyszüleiket és dédszüleiket jelenítik meg borcímkéiken.
ARANYÉRMES
Takler Borbirtok
Cabernet Franc 2007
A szekszárdi Strázsa-hegy, a Hidaspetre, a bátaszéki Zenta-völgy, valamint a Várdomb-dûlõk tökéletesen beérett termésébõl készítették el ezt a különleges vörösbort igen visszafogott termésátlag mellett. Komplex, vastag vörösbor rendkívüli ízgazdagsággal. Bársonyos ízvilágát érett erdei gyümölcsök, legfõképp az áfonya jegyei teszik izgalmassá. Húsz hónapig érlelõdött új, 500 literes, magyar gyártmányú tölgyfa hordókban.
Aranyérmes
Takler Borbirtok
Szekszárdi Cabernet Sauvignon Reserve 2009
A pincészet kínálatában csak a legkiemelkedõbb évjáratokban jelenik meg önállóan. A csodálatos adottságú Görögszó-dûlõben termett, 1 kg / tõke termésátlag mellett. Koncentrált, gazdag, ugyanakkor lendületes bor, jellegzetes ribiszkés jegyekkel, az érett szõlõnek köszönhetõen lekerekedett tanninokkal, hosszú évekre elegendõ potenciállal. Tizenhat hónapig érlelõdött 225 literes magyar tölgyfa hordókban.
Aranyérmes
St. Andrea Szõlõbirtok
Merengõ – Egri bikavér superior 2011
A St. Andrea szõlõbirtok kiemelt Egri bikavér bora, amelyet tizenhat hónapig fahordóban érleltek. Telt, tartalmas, mély illatokkal bír, amelyekben a gyümölcsösség és a fûszeresség összetett egyensúlya érezhetõ. Mély zamatok és kedves tömörség jellemzi. Nagy élményt adó, nemes, elegáns egri vörösbor.
A birtok filozófiája, hogy a klasszikus módszerek felhasználásával eredeti és különleges borokat alkossanak, amire az Egri borvidék klímája és talaja kiválóan alkalmas. A közel 40 hektáros birtokon, amely 4 település 9 dûlõjében található, 5-10 tõ / ha tõsûrûség mellett gazdálkodnak. Boraik 18 fajtából készülnek.
FELSÕ KATEGÓRIA
Fehérborok
Aranyérmes és „Az MTA Bora 2015” cím nyertese
Nyári Pince
Szent György-hegyi hárslevelû 2013
A magas mustfokkal szüretelt szõlõ acéltartályban erjedt, majd 1,5 évet fahordóban, finomseprõn érlelõdött. A karakteres, fajtajelleges bor különleges ízvilágát egy kevés maradék cukor teszi teljessé.
A Szent György-hegy déli oldalán található családi pincészet 8,5 hektáron gazdálkodik. Filozófiájuk: értéket teremteni, értéket megóvni. E szellemben készítik boraikat.
Aranyérmes
Pannonhalmi Apátsági Pincészet
Chardonnay Válogatás 2013
Bár a Pannonhalmi Apátsági Pincészet legújabb kori történetének kezdetén a 2003-as és 2004-es évjáratokból készült chardonnay fajtabor, az e termést adó ültetvényt korszerûtlen térállása és mûvelésmódja miatt kivágták. Újratelepítését követõen elsõ terméseit a Hemina nevû borukhoz házasították. A 2013-as évjárat termését látták méltónak arra, hogy fajtaborként térjen vissza termékpalettjukra a chardonnay. A bor tipikus fajtajegyekkel bír: egyszerre érhetõ tetten benne a friss borok virágos élénk illatvilága, valamint a hordós érlelés nagyon elegáns, diszkrét, de támogató komplexitása. A hosszú finomseprõn tartás eredményeként a bor ízlésesen krémes rétegzettséggel bír.
Az 50 hektáros összterületû újratelepített ültetvény kétharmada fehér (rajnai rizling, sauvignon blanc, fûszeres tramini, olaszrizling, chardonnay, pinot blanc), egyharmada pedig kék szõlõt (pinot noir, merlot, cabernet franc) szolgáltat a feldolgozáshoz. A fajtaszerkezethez igazodó és gravitációs anyagmozgatáson alapuló technológia évente több mint 300 ezer palack minõségi bor készítésére alkalmas.
FELSÕ KATEGÓRIA
Desszertborok
Aranyérmes és „Az MTA Bora 2015” cím nyertese
Patricius Borház
Patricius Tokaji 6 puttonyos Aszú 2006
Illatban trópusi gyümölcsök, kajszi- és birsaromák jellemzik. Ízben hihetetlen lendület, tartalmas eleganciával, Tokaj minden különlegességével. Szép egyensúly, hosszú lecsengéssel. A bor palackozás elõtt három évet érett 220 literes tölgyfa hordóban.
A Tokaji borvidéken található Patricius Borházat a Kékessy család múltból táplálkozó és a jövõ iránt érzett borászati elhivatottsága hívta életre. Tulajdonosai Kékessy Dezsõ és lánya, Kékessy Katinka. A család felmenõi apai és anyai ágon már a 18. századtól ismert szõlõbirtokosok Mátraalján és Tokaj-Hegyalján. A Patricius Borházhoz tartozó valamennyi dûlõ – Teleki, Sajgó, Bendecz, Lapis, Czigány, Várhegy, Szárhegy – elsõ osztályú.
Aranyérmes
Royal Tokaji Borászati Zrt.
Birsalmás 6 puttonyos aszú 2007
A kicsiny Birsalmás-dûlõ Mád határában terül el, lankái délkeletre néznek, talajtakarója kevert, agyagos-löszös. Boraira friss mentás illat, gyümölcsös ízvilág és csodálatos elegancia jellemzõ. A Royal Tokaji 2007-es Birsalmás aszú friss és elegáns, illatában elõvillan a menta és a trópusi gyümölcsök kavalkádja. Ízében a méz, a barack és az érett sárgadinnye dominál. Természetes maradékcukor-tartalma 211 g/l.
Aranyérmes
Holdvölgy
Intuition No. 1 2007
Ez a különösen elegáns tokaji édes szamorodni a kevéssé ismert zéta szõlõfajtából készült (korábban oremus néven volt ismert, és a bouvier, valamint a furmint fajtákból keresztezték). Bár a fajta a furminthoz képest elég hamar érik, a szüret november közepére esett, így meglehetõsen magas a bor maradékcukor-szintje. A jó savszerkezet miatt mégis kitûnõ egyensúly jellemzi.
A Holdvölgy 25 hektáron gazdálkodik. Birtokuk Tokaj-Hegyalján, Mád legkiválóbb területein, 7 különbözõ dûlõ 20 parcelláján terül el. Az érlelõ pince 1,8 km hosszú járataival a környék egyik legrégebbi és leghosszabb pincerendszere, amelynek egyes részeit már a 16. században elkezdték megépíteni. A borászat megalapításának kezdete egy születésnapi ajándékhoz kapcsolódik. Az egyhektáros szõlõterületbõl 2006-ra 25 hektáros birtok lett. A Holdvölgy birtokon borász és szõlész szoros együttmûködésben dolgozik a kitûzött célok elérése érdekében. Mindehhez elengedhetetlen a megfelelõ szõlészeti szakmai és technikai háttér.