Alig marad a cserszegi fûszeresbõl
„Az egészségükre jobban figyelõ fiatal értelmiségiek körében változott leginkább a borfogyasztás, és ez elsõsorban azokat az édes fajtákat érinti hátrányosan, mint például a híres sauternes-i fehérborok” – magyarázta a több mint huszonöt éves szakmai tapasztalattal rendelkezõ vezetõ sommelier, aki korábban a legjobb sommelier Franciaországban elnevezésû verseny bronzérmese, illetve a legjobb sommelier Párizsban verseny aranyérmese volt.
Vincze Árpád, a CBA üzletlánc fõborásza a francia szakember elõadásához kapcsolódva elmondta: bár a magyar boroknak is jót tesz a minél nagyobb nemzetközi elismerés, a jelenlegi mértékû magyar borfogyasztásnak pont megfelelõ a magyar termelés. Az ajánlott borfajtákkal kapcsolatban Vincze Árpád kiemelte, hogy a rossz idõjárás miatt vörösboroknál a 2010-es évjárat országszerte gyengébbnek számít, bár azokban a pincékben, ahol jó a technológia, a rozékat és a fehérborokat is megfelelõ minõségben lehetett elõállítani.
„Magyarországról jelenleg az illatos fehérborfajtákat exportálják elõszeretettel. Például az Irsai Olivért az olaszok és az északi államok vásárolják. A cserszegi fûszeresbõl és az ehhez hasonló magyar muskotályos fajtákból szinte alig marad az országban” – tette hozzá a szakember.
Az idén immár ötödik alkalommal megrendezett, a legnagyobb magyar házi borversenynek számító rendezvényre összesen 650 mintát küldtek be a hazai borászok, és az elõválogatás után 550 bormintát tartottak alkalmasnak arra, hogy rész vegyen a borbírálaton. Naponta hatvan borszakértõ vizsgálgatta ezeket a borokat, és az összesített eredmények alapján néhány héten belül kiderül, hogy melyek azok a tételek, amelyek bekerülhetnek az üzletlánc vinotéka-választékába, ahol olyan pincészetek is megjelenhetnek, amelyek nem rendelkeznek nagy mennyiséggel az egyes fajtákból – magyarázta Fodor Attila, a CBA kommunikációs vezetõje.
Forrás:
MNO Magyar Nemzet Online
http://www.mno.hu