Akciós rozé, alig futott, hétéves
Mit is rejt magában a Villányi Borok Boltja? Nevével (részben) ellentétben nem minden villányi bor boltja, csak egyetlen pincészet nyomul itt. Igaz, megszámolhatatlan néven, mondhatni több brand alatt forgalmazzák boraikat. Határozott árkategóriákat nem határozhatnék meg, alacsony árszint legfõképpen, folyóbor négyszáz-ötszáz körül, palackozva ötszáztól ezerötig terjed a legjava, persze van azért pár drágább tétel is. A választék az általam felkeresett uránvárosi boltban nem kicsit, sõt, talán már-már zavaró is a nagy választék.
A Villányi Szársomlyó Mg. Kft. jelenleg több mint 120 hektáron foglalkozik szõlõmûveléssel. Szõlõskertjeinkben 8 fajta kékszõlõt: Cabernet Sauvignon és Franc, Kékfrankos, Kékoportó, Merlot, Pinot Noir, Néró és Zweigelt; valamint 9 féle fehér szõlõt: Chardonnay, Chasselas, Muscat Ottonel, Nektár, Pinot Blanc, Olaszrizling, Sauvignon Blanc, Szürkebarát és Tramini dédelget a mediterrán éghajlat. Villányi és villánykövesdi pincéinkben, köztük az 1754-ben épített Batthyány pincében évente 7.000 hektoliter bort érlelünk hagyományos tölgyfahordókban.
Ez áll a weboldalon, utánanéztem, körültekintõen írunk le minden szót. Amit még tudhatunk a javarészt a Villányi Borok Boltjaiban (27 tagú hálózatról beszélünk ám!) forgalmazó cégrõl: õk állították fel a mediterrán édes vörösboros táblákat a neves borvidék megszámlálhatatlan pontján, magukra haragítva a többnyire nem az édesvörös mûfajban utazó villányi borosgazdákat.
De visszatérve a motivációs forrásomra, azaz a szórólapra, meg kell mondanom, elsõre kinéztem magamnak az áldozatot: Batthyányi Pince Villányi Kékfrankos Rosé 2002-bõl. A borsznob körökben terjedõ, „a rozé csak egy évig jó” nézetet megrengetni kívánó bor most ráadásul 700 forint helyett mindössze 650-ért kapható, nem haboztam. Reggel a pékség után elsõ utam ide vezetett. A rend kedvéért picit körülnéztem, az eladó nagyon udvariasan igyekezett összefoglalni a szerteágazó kínálatot, és bár a Che és a Fedõneve: Vörös Csillag márkanevek megmozgatták a fantáziámat, én ekkor már tudtam és rámutattam: õt kérem!
Dédelgettem, óvatosan bántam vele egész nap, mígnem este megbontottam. Én (most már lehet készíteni a köveket) ittam már jó rozét, tavalyit, tavalyelõttit. Volt még bennük érték. Hétéveset még soha. Viszonyítási alapom nem lévén csak arra tudok hagyatkozni, hogy a bor büdös. Annak se túl intenzív, de igazából szétoxidált, teljesen lefáradt, alkoholos illat jön csak a pohárból. Nem kívánok én belekóstolni, de az olvasó szent, érte megteszem! Hát olyan, amilyennek mutatta magát. Semmi pezsgés, semmi lendület. A barnás-narancsos, na mondjuk, kicsit agg hagymahéjas szín mögött szétesett minden. Elvileg száraz. Gyümölcsre nem asszociálok. Csak arra, hogy nem akarok még egy kortyot.
A tulajdonos helyében én felülvizsgálnám a taktikát, és bár át lehet verni az embereket, hogy ez mediterrán jellegû borkülönlegesség meg hasonlók, de ne tegye! Ezeket a régi tételeket esetlegesen egy gyorsválogatással (hátha van még iható bor is köztük) vagy csak úgy simán, válogatás nélkül, öntsék ki! Valaki még azt hiszi – mert egyszer mondták – hogy a bor minél idõsebb annál jobb és megveszi ezt a rozét, és egy életre megutálja a rozé mûfaját úgy, ahogy a kékfrankost, netán még Villányt is.
Gondoltam én még a szórólap hatására, hogy kipróbálom a kilencvenes évek kékfrankosait, meg még volt az újabbak között is pár nem édes/félédes tétel, de inkább nem. Mert sejtettem, mondhatni tudtam, hogy ez lesz a kóstolás eredménye, csak ha már valaki pénzt mer kérni ezért a borként adózó italért, akkor volt bennem egy nagyon halovány kis reménysugár. Már nincs. Egy ideig nem megyek Villányi Borok Boltja közelébe.
Batthyány Pince
(akkori nevén Villányi „Új Alkotmány” Mg TSZ,
mai nevén Villányi Szársomlyó Kft.)
Villányi Kéfrankos rosé 2002
Ára: 650 forint
Beszerezhetõ: Villányi Borok Boltjaiban
Forrás:
bama.hu
http://www.bama.hu