A vevõnek édes, a gazdának savanyú a szüret
Nem marad a tõkén a szõlõ, elõbb-utóbb minden kilónak akad majd gazdája, mondják a termelõk, csak nem mindegy, mennyiért! Sokan már annak is örülhetnek, ha a mûvelési költséget fedezi a bevétel.
– Az idei év bebizonyította, hogy szõlõtermesztésben nem lehet hosszú távon gondolkodni. Belátható idõn belül ültetvény nélkül maradhatnak a borászati üzemek, amennyiben továbbra is ezt a stratégiát választják. Nem lesz olyan termelõ, aki ilyen kiszámíthatatlan piacra és ilyen kiszolgáltatott helyzetre ültetvényt telepít – összegezte véleményét Tavaszi József, az ordacsehi Balaton Agrár Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Szerinte a jelenlegi árcsökkentésnek csak részben oka a piaci helyzet, jelentõs hányada nem indokolt. Miután több millió forintot fizet az unió azért, hogy kivágják az ültetvényeket, egy ilyen év hatására még többen élnek majd ezzel a lehetõséggel.
A 3200 hektáros boglári borvidéken sokaknak egyetlen bevételi forrása a szõlõbõl származó bevétel.
Nagy gond a szõlõtermesztõk számára, hogy 2008-ban 20 százalékkal emelkedett a mûvelés költsége, de a tavalyinál lényegesen kevesebbet kínálnak a felvásárlók a gyümölcsért. Jég, lisztharmat is sújtotta az ültetvényeket, ennek ellenére átlagosan 110 mázsa szõlõ termett hektáronként, több mint az elmúlt évben. Akiknek szerzõdésük van a szõlõ felvásárlására, azok 30 százalékkal kevesebb bevételre számítanak. Aki nem szerzõdött, az még plusz 10-20 százalékos bevételtõl esik el.
Minden fehér szõlõt felvásárolnak. Kék szõlõt viszont az újonnan érkezõ termelõktõl nem vesznek. Akik az elmúlt három-öt évben Boglárra hozták a szõlõt, azokét most is átveszi a Törley Kft. – mondta Happ István, a Balatonboglári Borgazdasági Zrt. (BB) vezérigazgatója. A cég 2002-ben kötött tízéves szerzõdést a gazdákkal. Rögzítették: a mindenkori védõár nem lehet kevesebb az elõzõ évi 90 százalékánál.
A tavalyi alacsonyabb terméshez viszonylag magasabb felvásárlási ár párosult, ezért idén minden fajtánál 10 százalékkal olcsóbban veszik meg a szerzõdött szõlõt, akik nem kötöttek szerzõdést, azoknak 10-20 százalékkal kevesebbet fizetnek, jegyezte meg a vezérigazgató. 16 ezer tonnát becsültek, de várhatóan 19 ezer tonnát vásárolnak fel. Úgy véli: jónak mondhatók az áraik, ezeknél kevés felvásárló ad többet. A szerzõdött gazdák valamennyi szõlõfajtánál 12 százalékos garantált kompenzációs felárat is kapnak.
Buzássy László lellei hegybíró szerint egy hektár mûvelésére csaknem 650 ezer forintot költ a termelõ, ha 65 forintos átlagáron veszik meg a szõlõje kilóját, akkor is csak a ráfordítás térül meg. Pálfi László boglári hegybíró szerint az idei a kínálat éve. Azonban a külföldi áruval szemben kellõ képviseletet kell kapnia a jó minõségû hazai terméknek.
Jó termésrõl, és nem túltermelésrõl van szó a hegybírók szerint, ami nem indokolja a jelentõs áresést. Az sem tesz jót a hazai bornak, hogy gyenge olasz borok kerülnek az országba 80-85 forintos literenként áron. Úgy látják: az eladott hazai borokból befolyó literenkénti nyolc forintból az importált borokat is ellenõrizniük kellene a hatóságoknak, így kivédhetõ lenne, hogy kétes minõségûnek tûnõ borok tönkretegyék a hazai borászatot és szõlõtermesztést.
Forrás:
Sonline.hu
http://www.sonline.hu