A szõlõ és bor központja még mindig Európa
„A szõlõtermesztés földrészenkénti mennyiségét tekintve 2013-ban a világtermés legnagyobb része, 38 % Európában termett, közel harmada Ázsiában és valamivel több mint ötöde pedig Amerikában. Tehát három földrész együttes részesedése meghaladja a 90 százalékot és így Afrika és Ausztrália részesedése nem jelentõs” – mondta Herzog Tamás, a Központi Statisztikai Hivatal tanácsadója az InfoRádiónak.
Hozzátette: jelentõsen változtak a trendek a kétezres években. Európa részaránya visszaesett, Ázsiáé ugyanakkor számottevõ mértékben nõtt. 2000-ben még a világ szõlõtermelésének mintegy fele termett Európában, ez csökkent le 38 %-ra.
A FAO adatai egyes országokra bontva is rendelkezésre állnak. Az adatok azt mutatják, hogy 2013-ban a legnagyobb termelõ Kína volt, ahol 11,6 millió tonna szõlõ termett. Kínán kívül még számottevõ termésnövekedés jellemezte Indiát és Chilét is, ugyanakkor a fõ európai termelõk közül Franciaországban és Olaszországban csökkent a szõlõ termésmennyisége.
2013-ban a FAO adatai szerint 27,4 millió tonna volt a világ bortermelése, amely mennyiséget mintegy 40 millió tonna szõlõbõl állítottak elõ, ez több mint felét jelenti a szõlõtermésnek, miután ugyanebben az évben, 2013-ban 77 millió tonna volt a világon a szõlõtermés.
„Az látható, hogy a bortermelés központja is Európa, sõt még hangsúlyosabban, mint a szõlõ esetében. A szõlõtermesztésben Európa részaránya 38% volt, bortermelésben viszont 57%.
Itt is ugyanazok a tendenciák láthatók, mint a szõlõnél, tehát Európa részaránya csökkent. Nyilván, ha kevesebb szõlõt termesztenek, abból kevesebb bort is lehet elõállítani” – fûzte hozzá Herzog Tamás.
Mint elmondta: érdekesség, hogy bár szõlõtermesztésben Ázsiának növekedett a részaránya, bortermelésben viszont inkább Amerikáé, amely földrésznek 8 év alatt 20%-ról 26%-ra emelkedett a világ bortermelésében elért részaránya.
Forrás:
inforadio.hu
http://inforadio.hu