A Szent György-nap dönt
– Erõs átlagos szõlõtermés várható, a dunántúli ültetvényeken nem voltak jelentõs fagyok. A rügykár a szokásos 10-15 százalék körüli – mondta Ferencz Vilmos, a BASF Hungária Kft. szaktanácsadója. A növényvédelemmel foglalkozó cég a tapasztalatokról és az elõrejelzésekrõl tájékoztatta a borvidék gazdáit. A rendezvény díszvendége volt Vincze Béla, az év borásza, a szakmai programnak Konyári János borász adott otthont a balatonlellei Kishegyen.
Az elsõ idei vizsgálatok mindenképpen bizakodásra adnak okot, ám a végsõ szót – a többszázados tapasztalatra hagyatkozva – a Szent György-napi vesszõk mondhatják ki az évjáratról. Ferencz Vilmos ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet: a hûvös napok miatt idén késik a vegetáció.
Egyre több szakmabelit foglalkoztatnak a klímaváltozás hatásai is. Igaz ugyan, hazánkban ez még kevésbé érzõdik, mint a világ más részein. Tény viszont: tavaly már minket sem került el a folyamatok „elõszele”. Ferencz Vilmos elmondása szerint ez az éréskor hullott óriási csapadékmennyiségben jelentkezett, amely nagy veszélyt jelent. Nem hagyható figyelmen kívül a túlzott napsütés hatása sem. Az erõs nap tavaly megperzselte a bogyókat, melyek a késõbbi esõzésekkor felrepedtek, rothadni kezdtek.
A tavalyi évet értékelve bizonyos az is: a peronoszpórán, lisztharmaton túl a szüret elõtti szürkerothadásnak kell elejét venni. Pálfi László balatonbog-lári hegybíró viszont azt hangsúlyozta: meg kell próbálni megállítani az escát. A tõkeelhalásként emlegetett betegségnek még nincs ellenszere, terjedésérõl a szakemberek véleménye megoszlik. Sok tõke pusztult el emiatt a balatonboglári borvidéken is, egyesek úgy vélik: ha nem tudják megfékezni, nagyságrendi kipusztuláshoz vezethet.
Forrás:
Somogyi Hírlap
http://www.somogyihirlap.hu