A spanyol borászok magasabbra húzódnak a felmelegedés miatt
Spanyolországban nagyobb a szõlõtermesztésre szánt földterületek aránya, mint bárhol máshol a világon, épp ezért a mediterrán ország az „éghajlatváltozás frontvonalában van” – mondta Juan Francisco Cacho, a Zaragozai Egyetem borszakértõje.
Az országot – amely már így is a legszárazabb Európában – „afrikanizálódás” fenyegeti, vagyis félõ, hogy éghajlata és területének akár egyharmada „súlyosan” elsivatagosodik – állítja a környezetvédelmi minisztérium.
És bár borászok is tudják, hogy a szõlõ szereti a napot, a túl nagy hõség árthat a megfelelõ érésnek – mondta Cacho. A hõhullámok megfosztják a szõlõt a cukortól, míg azok az összetevõk, amelyek a bor aromáját, állagát és színét adják, lassabban érnek be.
A spanyol borászoknak így két választásuk van: vagy elõbb szüretelnek, amitõl megfelelõ alkoholtartalmú, de még mindig „zöld” lesz a bor, vagy késõbb szedik le a gyümölcsöt, de akkor a jobb minõségû szõlõ magasabb alkoholtartalomhoz vezet. „A borászok inkább kivárnak… A mai borok gyakran 14, 15, vagy akár 16 százalékosok is lehetnek a korábbi 12 százalékoshoz képest” – mondta a szakember.
A borászok több lehetõséget is vizsgálnak az érés lelassítására, ezek egyike hogy magasabbra költöztetik a termesztést. „Magasabban a szõlõ kevesebbet szenved a hõségtõl, az éjszakák hûvösebbek, ami lehetõvé teszi a jobb érést” – mondta Mireia Torres, egy katalán borászat igazgatója. A nagyobb magasság a korábban legtöbbnek gondolt nyolcszáz méter helyett 15 éven belül akár az ezer métert is elérheti.
A borászok már vásárolják a magasabban fekvõ földeket – számolt be Juan Francisco Cacho.
Forrás:
ECHO TV
http://www.echotv.hu