A palackozott vagyon: milliók a pincében
Napjainkban az alternatív lehetõségeket kedvelõk körében a gyors és jelentõs áremelkedéseknek köszönhetõen igen népszerû a borbefektetés. Egy palack 1990-es Chateau Latour-t 40 fontért (13 ezer forintért) adtak 1991-ben, most 650 fontba (220 ezer forintba) kerül. Ugyanabban az idõszakban a top 100 brit részvény 370 %-ot emelkedett osztalékkal együtt. Nem minden bor ára drágult annyira drasztikusan, mint a Chateau Latour. Marketingesek szerint a borkereskedelmi piacon a bor-portfóliónk elvárt éves hozama minimum ötéves periódusra vetítve évi 15 %. Ez a nyereség nem garantált, a 90-es évek elején és 1997-ben visszaesés volt a piacon. Ajánlott tájékozódni és meghallgatni a hozzáértõk tanácsait, mert érdekes ötleteket kaphatunk, hogy mit vásároljunk.
Aki borba szeretné tenni a pénzét, annak elõször azt kell eldönteni, hogy melyik borvidéket válassza. Valaki a tengeren túli borokat ajánlja, kaliforniai és chilei borvidéket, mindkét terület kiváló borokkal dicsekedhet, mások a spanyol és olasz borokat javasolják, de még mindig a francia borok a legnépszerûbbek a szakértõk körében. Franciaországon belül számos borvidéket találunk, a vörös bordeaux-i még mindig a legnagyobb hozammal kecsegtet, régi, de örök igazság, hogy válaszd a legjobb bor legjobb évjáratát.
A bordeaux-i borvidéken az öt legjobb borház (Chateau Lafite Rothschild, Chateau Latour Mouton-Rothschild, Chateau Margaux és Chateau Haut-Brion) termékeit vizsgálták. A 2005-ös évjárat kimagasló volt, a gyümölcs teljesen megértett, az idõjárás kedvezõ volt. Ennek köszönhetõen a fenti pincészetek 900-1000 fontért (300-340 ezer forintért) adnak egy palackkal a 2005-ös nedûbõl. Véleményük szerint tovább nõhet az értékük, a következõ tíz évben megduplázódhat egy palack ára. A legjobb borokra óriási a kereslet, különösen Ázsiában és Kelet-Európában, az eladások 80 %-a erre a piacra valószínûsíthetõ. A kínai vevõk különösen fontosak manapság, körükben a Lafite Rothschild és a Mouton-Rothschild termékei a legnépszerûbbek. A bordeaux-i mellett a másik leghíresebb borvidék a Burgundy. Igazi minõségi borkereskedõ házakat találunk a régióban, közülük is a legjobbak a Domaine Rousseau, Domaine Cathiard és a Domaine de la Romanée-Conti. Minden nagybirtok különbözõ címkével látja el a saját borait. A legjobb burgundy-i borok ára vetekszik a bordeaux-ival, egy palack 2005-ös Le Chamnertin Domaine Rousseau-tól 1000 font (340 ezer forint).
Ezek az árak elbizonytalaníthatják az avatatlan vásárlót. A borszakértõk magyarázata szerint a kiugró áremelkedést az indokolja, hogy az igazán jó borok értéke az elsõ néhány évben nõ a leggyorsabban. Ha nem akarunk kimaradni ebbõl a gyors növekedésbõl, akkor, újbort kell vásárolni rögtön a szüret utáni elsõ évjáratból. Ezt tudják a termelõk és a kereskedõk is, ezért egyes borokat csak két és fél év érlelés és tárolás után palackoznak és dobnak piacra. Elõfordul, hogy egy 2005-ös évjáratból elõször csak idén vásárolhatunk.
A csúcsborok árát felhajtja a korlátozott mennyiség, a ritkaságszámba menõ borokat a kereskedõk rögtön felvásárolják, hétköznapi vásárlónak esélye sincs a piacra hozatalt követõen vásárolni, mondta egy alternatív befektetésekkel foglalkozó cég specialistája. Nekik lehetõséget kínál a kevésbé felkapott, de annál finomabb borokat termelõ Rhone régió, ahol a Hermitage és a Chateuneuf-du-Pape borvidéket találjuk. A régió legbefolyásosabb szekértõje szerint az árak itt elérhetõbbek, mint a csúcs-borvidékeken, ennek köszönhetõen a hozamok is magasabbak lehetnek, mint a túlárazott riválisok esetében. A fenti borvidékek minõségi vörösborait már 150-250 font (50-85 ezer forint) között megvásárolhatjuk.
Hogy mennyi pénz kell ahhoz, hogy valakit igazi borbefektetõnek tekintsenek, hát a fenti árak alapján érdemes elõször párszáz fontos borokat vásárolni, az induló befektetés ne haladja meg az ötezer fontot (1,7 millió forint). Ha megengedheti magának valaki, akkor legalább ötféle bort vásároljon meg és számoljon a fent említett ötéves idõtartammal. Mindig meg kell gyõzõdni a bor származási helyérõl, eredetérõl, a tárolás módjáról, ezek az információk jól jönnek majd a bor eladásakor.
A borbefektetések elõnye a pénzpiaccal szemben az adómentesség, a brit szabályok szerint az adóköteles hozam határa borbefektetéssel nehezen érhetõ el, a másik dolog, ami a borok mellett szól, hogy a piac szabályozatlan, a lehetõség mindenkinek adott, ha veszítesz, nincs kinek panaszkodni, ekkor jöhet a dugóhúzó és a bánatunk hamar elmúlik, ha jóízûen elfogyasztunk egy-két pohár minõségi bort.
Forrás:
Pénzcentrum
http://www.penzcentrum.hu