A Magyar Tudományos Akadémia Országos Minõsített Borversenye
[tn_2_bal.jpg] Az Akadémia elnöke oklevéllel ismerte el az elsõ három helyezett kiválóságát az Országos Minõsített Borverseny sajtónyilvános eredményhirdetésén. A tavaly elindított kezdeményezéssel a Tudományos Akadémia választott borai a legszebb magyar borászhagyományok hiteles képviselõivé válhatnak, és bármely nemzetközi megmérettetésen kiválóan megállják helyüket.
A Magyar Tudományos Akadémia a tudomány mellett az ízes hazai kultúra, a nemes gondolatok és alkotások megalapozója és támogatója is. A Magyar Bor Akadémia küldetése a magyar bor ügyének szolgálata, hírnevének öregbítése. A két intézmény összefogásával megvalósult Akadémiai Borverseny hozzájárul a hazai gasztronómia felemelkedéséhez és méltó módja a magyar bor megünneplésének az Európai Unió Magyar Elnökségének félévében, hiszen az idelátogató európaiak a tudományos kérdések megvitatásával párhuzamosan ízlelhetik meg a különleges magyar borokat.
A nemes versengésben a gyõztes mindenekelõtt a magyar bor ügye, és minden résztvevõ borászat, pincészet hozzájárult a magyar bor hírnevének elterjesztéséhez, amelyben az MTA kulcsszerepet vállal.
Idén valamivel kevesebb borászat jelentkezett a „Magyar Tudományos Akadémia Bora” versenyre, ám a kiváló minõségû nedûk nehéz helyzetbe hozták az ítészeket. Évjáratfüggõ kategóriának bizonyultak a 2010-es rosék, amelyek –fõként a tavalyi év idõjárási viszontagságai– miatt halványabb arcukat mutatták. Nagyon erõs mezõnyben éles verseny alakult ki a felsõ kategóriás vörös borok és édes borok és pincészeteik között.
A minõsített borversenyek szabályzatának megfelelõen „vak” kóstolással, 100-as pontrendszerben zajlott a bírálat, elemezve a színt, a tisztaságot, az ízanyagokat és az összbenyomást. Az elsõ körbõl 10 bor jutott a döntõbe, ahol újabb megmérettetés után alakult ki a végsõ helyezés.
A „Magyar Tudományos Akadémia Bora 2010” összecsapás nyerteseit hat kategóriában választották ki kihirdetése után:
A felsõ kategóriás fehérborok között a Mátraalja borvidék 2008-as évjáratú Fríz Hárslevelûje gyõzedelmeskedett. A Borpalota Kft. mostanában a prémium kategóriában is megméreti magát, nem is eredmény nélkül. Gyöngyös közepén van birtokközpontjuk, az emblematikus épülethez egy meglehetõsen egyedi termékskála társul. Varga Péter fõborász, akinek lelkiismeretes, magas színvonalú munkája az utóbbi évek borversenyei kimagasló eredményeiben is tükrözõdik. 2008-ban a Mátrai Borvidéken az Év Borászának választották. A Borpalota jelenleg 140 hektár szõlõterületet mûvel. A Fríz Hárslevelûhöz túlérett szõlõt szüretelnek. A Hárslevelû szõlõfajta 2008-as évjáratú borára ritka ízösszetettség jellemzõ. Illatában még kacéran virágos, nektárosan bódító, ízeiben viszont a töppedt szõlõ, napszárított barack, aszalt füge és a sziklaszilárd savszerkezet alkot különleges harmóniát.
A felsõ kategóriás vörösborok közül Günzer Zoltán Pincészetének remekmûve, a 2007-es évjáratú Ördögárok nyerte el leginkább az MTA borbíráinak tetszését. Günzer Zoltán borászata az elmúlt néhány év során Villány egyik új, feltörekvõ pincészetébõl a borvidék elismert bormûhelyévé nõtte ki magát. 18 hektár szõlõvel rendelkezik a Jammertal-, a Csillagvölgy-, a Bocor és a Dobogó-dûlõkben, az Ördögárok újjászületése jórészt neki köszönhetõ. Villány eme forró „katlanjában” 7 hektáron cabernet sauvignon-t, cabernet franc-t, merlot-t és kadarkát telepített, dûlõje kiváló adottságokkal rendelkezik. Az acéltartályos és a hagyományos technológiák ötvözésének a híve, minden vörösbora hosszabb-rövidebb ideig fahordós érlelésen megy keresztül. Az Ördögárok kitûnõ évjárat elegáns bora, ahol a többszöri válogatás után 6 fürt éri meg a szüretet. A tartós meleg és a katlanhatás biztosította az optimális érést Villányban, majd a 22 hónap kisfahordós (225 literes és 500 literes) érlelés finomította, gazdagította a bort, amely intenzív illatú, édes fûszerekkel, nemes fákkal, egzotikus füstösséggel. Elegáns testû, telt anyagú, életteli, komoly szövésû érett bor.
A szintén a felsõ kategóriához tartozó desszertborok között az idei verseny gyõztese a Tokaj-Hegyalja borvidék Úri Borok Pincészetének 1999-es évjáratú, 6 puttonyos Tokaji Aszúja.
Az Úri Borok Pincészete egy családi vállalkozás, amely 1993-ban alakult, 10 hektáron termel szõlõt, és ennek egy részébõl készít bort. Kiváló adottságú szõlõterületekkel rendelkezik, amelyek közül a legjelentõsebb a Szent Tamás-dûlõben található, hét hektárnyi egybefüggõ terület. Szõlõtermesztésüket a kis tõketerhelés, a gondos zöldmunka és a válogatott szüret jellemzi.
A nyertes desszertbor az elmúlt évek egyik legjobb évjárata Tokaj-hegyalján. Jellemzõje, hogy a borok magas sav- és cukortartalommal adják az egyensúlyt. Ez a bor egy birtokválogatás, az átlagos évjáratokhoz képest tartalmasabb, több érlelést igényel, mint általában az aszúk. Négy év után került palackba. A borra jellemzõ a friss gyümölcsös ízek mellett a rendkívül hosszú utóíz és az érleltség.
A középkategóriás fehérborok közül holtversenyben két bort talált kiemelkedõnek a zsûri.
A 2006-os évjáratú, balatonfelvidéki Áldozói Zöldveltelini a Scheller Szõlõbirtok büszkesége.
A Scheller Szõlõbirtokot 1722-ben alapította a Goríziából (az akkori Osztrák, Illir tenger-mellék tartományból) erre a vidékre érkezõ patrícius család sarja, Scheller Károly.
Különleges geológiai, történelmi múlt és természeti adottságok tették a középkorban a magyar királyok udvari bortermõ helyévé a vidéket, a Balaton-felvidéki borvidék Káli körzetét.
Palackból kiszabadítva szép szalmaszínû a bor. Kissé vadvirágos, gyógynövényes illatú. Az íze teljesen érett, harmonikus, tüzes ital. Gyümölcsbõl inkább egy kis aszalt sárgabarack érzõdik, és a bor kicsit, borsos, szénás.
Szintén elsõ helyen végzett Tokaj-Hegyalja 2009-es évjáratú Asszonyfektetõ édes fehérbora, a Chateau Dr. Kovács Grand Cru pincészet alkotása. A 2003-ban alapított családi vállalkozás központja Pannonhalmán található. Gyõrben, a városközpontban mûködik vinotéka. A bor Tokaj-hegyalján, Rátkán, a Kerektölgyes dûlõben, tizenötmillió évvel ezelõtt mûködött vulkán mellékkürtõjének déli oldalán termett szõlõbõl készült. Kizárólag természetes tápanyagpótlást alkalmaztak a termelésben és jelentõs hangsúlyt helyeztek a terméskorlátozásra. A nehezen mûvelhetõ, köves, vulkáni talajon termett szõlõt 2009. november elején kézzel szüretelték.
Markáns Furmint (95 %) és lágy Hárslevelû (5 %) nászából született e nemes bor, melyet forgalomba hozatal elõtt egy évig palackban érleltek.
A közép kategóriás vörösborok között a Villány-Siklósi borvidékrõl, a Koch-Vin Pincészetbõl származó, 2007-es évjáratú Cabernet Sauvignon bizonyult a legjobbnak. A pincék körül 20 hektáros kiváló szõlõterületek találhatók, saját telepítésû fiatal ültetvények minõségi fajtákkal (Kadarka, Pinot Noir, Kékfrankos, Chardonnay, Ottonel Muskotály, Rajnai Rizling, Cserszegi Fûszeres). A felsõ-bácskai barna csernozjon talaj magas humusz-, mész és tápanyagtartalma, jó vízgazdálkodása miatt az itt termelt szõlõbõl készült borokat gazdag íz- illatanyagok és magas alkoholtartalom jellemzi. A Villányi borvidék egyik kiváló termõhelyérõl, az Imrevölgybõl származik ez a védett eredetû „Classicus” vörösbor, amely saját, déli fekvésû szõlõültetvényükön termett, a gondos szüret és kézi válogatás után hagyományosan erjesztik, majd tölgyfahordóban érlelik. A fajtára jellemzõ illatú, mély rubin színû, elegáns bor. Harmonikus tannin struktúrája késérõjeként érezhetõ a meggy és a szamóca íze, mögöttük ott bujkál a csokoládé varázsa. Gyönyörû illatok, gazdag ízvilág jellemzi a a palackos érlelésû bort, amelyben olyan harmónia uralkodik, hogy fogyasztása igazi élményt nyújt.
Rosé kategóriában az elsõ helyezést a Gál Pincészet 2010-es évjáratú, kunsági Zweigelt Rosé bora nyerte. Gál Csaba szõlész és Dignisz Éva borász, mint férj és feleség együtt képviselik a szakmát a birtokon. A 90-es évek közepén vágtak bele családi vállalkozásukba, ma 90 hektár termelését kezelik. Húszhektárnyi terület termésébõl lesz bor, a többit szõlõként értékesítik. Boraik tiszták, egyértelmûen gyümölcsös karaktert erõsítõ felfogásban készülnek. A borászati technológiát a terméskorlátozás, a válogatott szüret és az irányított reduktív erjesztés határozza meg. A gyõztes bor nagyon halvány hagymahéj színû, fûszeres zamatú, bársonyos.
Az MTA elsõ országos minõsített borversenyére több mint 53 borászat nevezett be mintegy 140 borral. A borverseny a nemzetközi szabályok szerint, szigorú rendben zajlott. Az eredmény visszajelzés a borásznak, iránytû a fogyasztónak, kereskedõnek.
A „Magyar Tudományos Akadémia Bora” címmel jutalmazott kiváló borok gazdagítják a Magyarországról külföldön és itthon alkotott képet és a magyar borkultúrára irányítják a nemzetközi figyelmet. A mindennapokban mértékkel fogyasztva hozzájárulnak az egészséghez, a jókedvhez, a barátsághoz.
Felsõ kategóriás fehérborok
1. helyezés
Fríz Hárslevelû 2008 – Mátraalja – Borpalota Pincészet
A Borpalota Kft. mostanában a prémium kategóriában is megméreti magát, nem is eredmény nélkül. Gyöngyös közepén van birtokközpontjuk, az emblematikus épülethez egy meglehetõsen egyedi termékskála társul. Varga Péter fõborász, akinek lelkiismeretes, magas színvonalú munkája az utóbbi évek borversenyei kimagasló eredményeiben is tükrözõdik. 2008-ban a Mátrai Borvidéken az Év Borászának választották. A Borpalota jelenleg 140 hektár szõlõterületet mûvel.
Túlérett szõlõként szüretelt. A Hárslevelû szõlõfajta bora ritka komplexitást ért el 2008-ban. Illatában még kacéran virágos, nektárosan bódító, ízeiben viszont a töppedt szõlõ, napszárított barack, aszalt füge és a sziklaszilárd savszerkezet alkot különleges harmóniát.
2. helyezés
Vinculum 2009 – Dél-Szlovákia – Bott Frigyes
Jelenleg 9 hektár szõlõterületet mûvelnek a Muzslai hegy tetején 230 m tengerszint feletti magasságban. Ez a borvidék Párkány mellett, a Garam és a Duna által bezárt háromszög földrajzi középpontjában fekvõ muzslai dombok déli oldalán található.
A Vinculum a pincészet száraz borkülönlegessége. Érett arany szín, sûrû koncentrált illat jellemzi. Ízében markáns ásványosság, mézesség található, magas extrakttartalommal.
3. helyezés
Váti dûlõ Hárslevelû 2009 – Tokaj-Hegyalja – Kikelet Pince
A Kikelet pince mögött egy francia-magyar házaspár, Berecz Stéphanie és Zsolt áll. 1998-ban szerezték az elsõ szõlõterületüket, elsõ családi borukat 2002-ben készítették. Berecz Stéphanie 2010-ben elnyerte „Az ÉvTokaj-hegyaljai Bortermelõje” címet. A 3 hektárnyi szõlõterület Tarcalon helyezkedik el. A bor erjedése és érlelése 225 literes hordóban történik, egy 250-300 éves pincében.
Világos aranysárga szín. Illatában az ásványosság szinte teljesen egyeduralkodó, egy-két érett barack és néhány szál virág, tényleg csak nagyon a távolban messze suhan el lelki szemeink elõtt. Kóstolva száraz, savai élettelik, teste telt, krémes. Alkoholérzete finoman melegít, de nem túlzás azt sem kimondani, hogy leginkább díszíti az összképet.
4. helyezés
Diókút Hárslevelû 2008 – Tokaj-Hegyalja – Béres Szõlõbirtok
A Béres Szõlõbirtok és Pincészet 45 hektáros birtoka a tokaji borvidék mértani középpontjában, Erdõbényén, a Bényei medencében fekszik. A Béres Cseppel hírnevet szerzett tulajdonosok 2002-ben vásárolták meg a birtokot. A 2006. májusában átadott 3000 négyzetméter területû birtokközpont és feldolgozó nemcsak a szõlészeti, borászati, hanem a vendéglátói és irodai funkciókat is magában foglalja. Technológiai szempontból minden bizonnyal az ország legmodernebb feldolgozói közé tartozik, ahol a modern technika jól megfér a hagyományokon nyugvó tokaj-hegyaljai borászati technológiával.
Egy kitûnõ hárslevelû a Diókút-dûlõbõl. Illatában cédrus és hársfavirág, ízében õszibarack. Eleven savai üdeséget adnak a bornak.
5. helyezés
Szerelmi 2008 – Tokaj-Hegyalja – Demeter Zoltán Pincészete
Demeter Zoltán azzal a céllal alapította meg pincészetét 1996-ban, hogy a tokaji borok és termõhelyek újrafelfedezésének és megismerésének közvetlenül is részese lehessen. Borai három minõségben jelennek meg, úgy mint száraz, fõbor és aszú borok, melyek sorszámozva kerülnek forgalomba.
A Tokaji borvidéken alapvetõen a furmint a domináns, a hárslevelû mindeközben a háttérben szerénykedik, azzal együtt is, hogy az utóbbi idõben mégis voltak okos kísérletek erényeinek kibontakoztatására.
Világos, kristálytiszta szín, átható illat. A barackos gyümölcsösséget bájos virágosság teszi teljesebbé az elsõ pillanatokban, utána haladéktalanul belépnek a meszes-minerális-férfias izgalmak, hogy ezek vezessenek el az acélos-áttetszõ ízbeli tartalmakig. Erõteljes, mégis rétegzett, iható és barátságos.
Felsõ kategóriás vörösborok
1. helyezés
Ördögárok 2007 – Villány-Siklós borvidék – Günzer Zoltán Pincészete
Günzer Zoltán borászata az elmúlt néhány év során Villány egyik új, feltörekvõ pincészetébõl a borvidék elismert bormûhelyévé nõtte ki magát. 18 hektár szõlõvel rendelkezik a Jammertal-, a Csillagvölgy-, a Bocor és a Dobogó-dûlõkben, az Ördögárok újjászületése pedig jórészt neki köszönhetõ.
Villány eme forró „katlanjában” 7 ha cabernet sauvignon-t, cabernet franc-t, merlot-t és kadarkát telepített, a dûlõ kiváló adottságai már tetten érhetõk 2006-os évjáratú Ördögárok Cuvée-jében, valamint az ugyancsak innen származó, telt Kadarkájában.
Az acéltartályos és a hagyományos technológiák ötvözésének a híve, minden vörösbora hosszabb rövidebb ideig fahordós érlelésen megy keresztül.
Kitûnõ évjárat elegáns bora, ahol a többszöri fürtválogatás után 6 fürt éri meg a szüretet. Villány legforróbb katlanjában a tartós meleg és a katlanhatás biztosította az optimális érést, koncentrációt, majd a szüret után a 22 hónap kisfahordós (225 literes és 500 literes) érlelés finomította, gazdagította a bort. Intenzív illat édes fûszerekkel, nemes fákkal, egzotikus füstösséggel. Elegáns test, telt anyag. Életteli, komoly szövésû érett bor, amelyet rendkívül szép lezárás koronáz.
2. helyezés
Primarius 2007 – Szekszárd – Takler Pince
A Takler család az 1700-as évek óta foglalkozik szõlõtermesztéssel, borkészítéssel a több mint kétezer éves múltra visszatekintõ Szekszárdi borvidéken. Jelenleg 56 hektáros pincészetüket hárman irányítják: Takler Ferenc és két fia, Ifjabb Ferenc és András.
A 100% Merlot pincészetük presztízs bora. A szekszárdi Görögszó, Strázsahegy, Porkoláb-völgy, valamint Várdomb dûlõk válogatott szõlõibõl készült ez az igen koncentrált, komplex vörösbor. A rendkívül visszafogott terhelésnek, valamint a teljesen beérett szõlõnek köszönhetõen különleges illat és ízvilág jellemzi, amelyben az erdei gyümölcsök mellet a feketeribiszke jegyei a legmeghatározóbbak, egy kis szarvasgombás beütéssel kiegészülve. A bor 20 hónapig érlelõdött új, 500 l-es magyar tölgyfahordókban.
3. helyezés
Cabernet Sauvignon 2009 – Balatonfüred-Csopak – Petrányi Pince
A Petrányi család nemcsak Ford gépjármûvek forgalmazásával, hanem Csopak felsõ részén, az erdõk alatti lejtõkön a Szitahegyi dûlõn 3 hektár területen szõlõtermesztéssel és borkészítéssel is foglalkozik. A présház és pince 2000. nyarán épült fel, borkészítés során a hagyományos fahordók mellett a legkorszerûbb reduktív eljárásokat is alkalmazzák. A Petrányi Pince szõlésze és pincemestere Molnár Zoltán, borásza pedig a szakmában elismert Ritecz János.
A Cabernet Sauvignon a Balatonra nézõ csopaki hegyoldalon, a Szitahegyi dûlõben termett szõlõbõl készült vörösbor – napjainkban méltán – egyre népszerûbb. Ez az illatos, jellegzetes aromájú bor meglepõ módon már egyéves kora körül is gyönyörû, de szépségeit igazán több évig érlelten mutatja meg. A pincei pihentetés, érlelés sok hónapja után kerül palackba. Máglyába rakott palackokban még sokáig a pincében marad, akár évekig is. Tipikus beszélgetõ bor, ahol lassan kortyolgatva a társaság egyenrangú részvevõje lesz. Fogyasztását 16-18 fokon ajánljuk.
4. helyezés
Duennium 2006 – Villány-Siklós – Vylyan Szõlõbirtok és Pincészet
Az ültetvények a Villányi-hegység csodálatos fekvésû lankáin fekszenek, a pincészet Kisharsányban a Fekete-hegyen, a Dobogó dûlõ szívében található.
A bor harmóniája a hosszú hordós és palackos érlelésnek köszönhetõen alakul ki. Címkéjén a páfrányfenyõ (Ginkgo biloba) jele az örökkévalóságot szimbolizálja.
A Duenniumok hatodik évjárata 2006 legkarakteresebb boraiból, Merlot, Cabernet Franc és Cabernet Sauvignon fajtákból készült. 18 hónapig érlelõdött hordóban, majd két éven keresztül palackban. A fajták közül egyik sem akar kitûnni, szép érett egységet alkotnak. Szerkezete jó tartású, határozott, egyensúlyos: aktív tannin, szép vitális savak, bársonyos textúra jellemzik. Illata széles, intenzív és komplex, a kandírozott gyümölcsök (sötét bogyósok), a csillagánizs, a cédrus, a fahéj, s a szegfûszeg jegyeivel. A szájban markáns és komoly, emellett áradó, lédús gyümölcsös. Gazdag ízvilágát a karamell, a dohány, s a krémes étcsokoládé hab kísérõjegyei díszítik, lecsengése nagyon hosszú, a pillanat meghosszabbítása.
5. helyezés
Chateau Teleki Cabernet Sauvignon 2008 – Villány – Siklós – Csányi Pincészet
A Csányi Pincészet elõdjét, a Chateau Teleki Borászatot Teleki Zsigmond alapította 1881-ben. A császári és királyi udvari szállító neve a filoxéra-vész idején vált Európa-szerte ismertté – az általa kikísérletezett, szõlõgyökértetûnek ellenálló alanyfajták szelekciója révén. A Chateau Teleki Borászat késõbb jelentõs érdemeket szerzett a szõlõtermelés, a borkészítés, és a szõlõoltványok elõállítása mellett, a szõlész-borász szakemberképzésben is.
A Kopár-dûlõben termesztett Cabernet Sauvignon szõlõfajta különleges bora. Gyümölcsösséggel és ásványi földízekkel gazdagítva jelennek meg az érlelési zamatok. Bársonyos, sokszínû, de nagyon gazdag zamatú minõségi száraz vörösbor. Megfelelõ pincekörülmények között, hosszú évekig palackban továbbérlelhetõ.
Felsõ kategóriás desszertborok
1. helyezés
Tokaji Aszú 6 puttonyos 1999 – Tokaj-Hegyalja – Úri Borok Pincészete
Az Úri Borok Pincészete egy családi vállalkozás, 1993-ban alakult, jelenleg 10 hektáron termel szõlõt, és ennek egy részébõl készít bort. Kiváló adottságú szõlõterületekkel rendelkezik, melyek közül a legjelentõsebb a Szent Tamás-dûlõben található 7 hektár egybefüggõ terület. Szõlõtermesztésüket a kis tõketerhelés, a gondos zöldmunka és a válogatott szüret jellemzi.
Az elmúlt évek egyik legjobb évjárata Tokaj-hegyalján. A kiváló évjárat jellemzõje, hogy a borok magas sav- és cukortartalommal adják az egyensúlyt. Ez a bor egy birtokválogatás, az átlagos évjáratokhoz képest tartalmasabb, több érlelést igényel, mint általában az aszúk. négy év után került palackba. A borra jellemzõ a rendkívül hosszú utóíz, kóstolás után percekig érzi az ember a finom ízeket a szájban. A friss gyümölcsös ízek mellett határozottan feltûnik az érleltség, amellyel jó harmóniát alkotnak.
2. helyezés
6 puttonyos Aszú 1994 – Tokaj-Hegyalja – Úri Borok Pincészete
Az évjáratra jellemzõ, hogy nem termett sok aszú, de a minõsége jó volt. A bor sötét színe mutatja, hogy ez már egy idõs, érlelt aszú. Kóstolásakor az érett aszúkra jellemzõ ízek, illatok jönnek elõ, csokoládé, dió, karamell. Szép, hosszú összeérett ízeivel egy igazán nemes desszertbor
3. helyezés
6 puttonyos Aszú Szt. Tamás 2000 – Tokaj-Hegyalja – Úri Borok Pincészete
A 2000-es év egy rendkívül cukorgazdag évjárat volt, az aszú alapbora 100%-ban Sárga Muskotály. Az évjáratra jellemzõ savhiányt a muskotály szõlõ korábbi szedésével kompenzálták. Ez az aszúbor igen koncentrált, mivel a hagyományos elvek szerint készült, egy gönci hordó mennyiségû alapborhoz hat puttonynyi aszúszemet adtak. Az aszúszemek rendkívül édesek voltak, így a készített bor egy kategóriával magasabb, mint normál esetben. Világos színe, üde illata, gyümölcsös íze az évjáratot jól jellemzi.
4. helyezés
5 puttonyos Aszú 2006 – Tokaj-Hegyalja – Royal Tokaji
Az 1989-ben alakult Royal Tokaji Borászat ma az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb borászat a Tokaji borvidéken. Már a kezdetektõl célul tûzte ki a dûlõszelektált borok készítését, melyek olyan elsõ osztályú területekrõl származnak, mint a Mézes Mály, Nyúlászó, Szt. Tamás és a Betsek dûlõk. A régió egyik legnagyobb és legelismertebb borásza, Áts Károly a hagyományos és modern borkészítési technológiákat ötvözve készíti a díjnyertes Royal Tokaji borok széles skáláját.
Aranysárga szín, nagyszerû illatok. A furmintos-körtés frissességre nem telepszik rá a botritisz, jellegében olyan, mintha pincében, fahordóból kóstolgatnám. Egyensúlya kifogástalan, édességét barátságos savak tartják kordában, krémes, lendületes, komplex, a második és a harmadik pohár elfogyasztásához sincs szükség jelentõs erõfeszítésekre. Nagyon fiatal, mégis közel jár a harmóniához.
5. helyezés
Muskotály Aszúesszencia Szt. Tamás 2003 – Tokaj- Hegyalja – Úri Borok pincészete
Ez az aszúszemek saját súlya alatt lecsöpögõ, mézédes nektár a világon egyedülálló ritkaság, a Himnusz is megénekli.
Közép kategóriás fehérborok
1. helyezés, holtverseny
Áldozói Zöldveltelini 2006 – Balatonfelvidék – Scheller Szõlõbirtok
A Scheller Szõlõbirtokot 1722-ben alapította a Goríziából (az akkori Osztrák, Illir tenger-mellék tartományból) erre a vidékre érkezõ patrícius család sarja, Scheller Károly.
Különleges geológiai, történelmi múlt és természeti adottságok tették a középkorban a magyar királyok udvari bortermõ helyévé a vidéket, a Balaton-felvidéki borvidék Káli körzetét.
Palackból kiszabadítva szép szalmaszínû bort látunk és csak ezután bólogatunk elégedetten, mikor beleszaglunk, azannya, mit tud ez a veltelini! Komplex orrbamászó, inkább vadvirágos, gyógynövényes illatú. Szépen követi az íze is, teljesen érett, ennyi év után is harmonikus, tüzes ital. Gyümölcsbõl inkább egy kis aszalt sárgabarack érzõdik. Ez a bor inkább az elemekrõl szól. Minerális és kicsit, borsos, szénás, herbás.
1. helyezés, holtverseny
Asszonyfektetõ édes 2009 – Tokaj-Hegyalja – Chateau Dr. Kovács Grand Cru Kft.
A 2003-ban alapított családi vállalkozás jelenleg 15 hektár termõ szõlõt mûvel folyamatos szõlõtõke vásárlás mellett. A köves, nehezen mûvelhetõ vulkáni talajból táplálkoznak az 30-50 éves szõlõtõkék. A szõlõt túlérett állapotban, október végén-novemberben kézzel szüretelik, s azonnal feldolgozzák. Az aszúszemeket egyenként szedik le a fürtökrõl. Boraik hideg erjesztéssel készülnek, hogy minél jobban megõrizzék a szõlõ természetes zamatát és illatát.
A bor Tokaj-hegyalján, Rátkán, a Kerektölgyes dûlõben, tizenötmillió évvel ezelõtt mûködött vulkán mellékkürtõjének déli oldalán termett szõlõbõl készült.
Kizárólag természetes tápanyagpótlást alkalmaztak a termelés során és jelentõs hangsúlyt helyeztek a terméskorlátozásra. (kb. 1 kg/tõke)
A nehezen mûvelhetõ, köves, vulkáni talajon termett szõlõt 2009 november elején kézzel szüretelték. Reduktív eljárással, irányított erjesztéssel alakították borrá, hogy a magas természetes cukortartalmú, élénk savakkal rendelkezõ gyümölcs zamatát megõrizzék. Markáns Furmint (95 %) és lágy Hárslevelû (5 %) nászából született e nemes bor, melyet forgalomba hozatal elõtt egy évig palackban érlelték. Igazi „ízbomba”. Ha kedvesével együtt kóstolgatja, a hatás nem marad el…
2. helyezés
Muscat Lunel 2009 – Tokaj-Hegyalja – Pannon-Tokaj
A Pannon Tokaj Kft. 2000-ben alapította birtokait. A teljes egészében magyar tulajdonú pincészet egy kis hobbibirtoknak indult. A tulajdonos maximalizmusának és elhivatottságának köszönhetõen duzzadt fel a szõlõterület a mai 16 hektárra, amely már kereskedelmi mennyiségû bort ad.
Halvány szalmasárga. Illatában még zabolátlan, ám a pohárban szép lassan a virágok közül megmutatkozik a Muskotály jellegzetes karaktere. Nem túlzó, de elég és ettõl válik elegánssá. Szájban már jobban összeérett, kedves a savak csiklandozó játéka, ami a cukorral képez harmóniát. Teljes mértékben hozza a fajtától megszokott zamatokat. Tiszta, cserektõl mentes jól iható nyári bor.
3. helyezés
Holdezüst Cuvée 2008 – Tokaj-Hegyalja – Béres Szõlõbirtok
A Béres Szõlõbirtok és Pincészet 45 hektáros birtoka a tokaji borvidék mértani középpontjában, Erdõbényén, a Bényei medencében fekszik. A Béres Cseppel hírnevet szerzett tulajdonosok 2002-ben vásárolták meg a birtokot. A 2006. májusában átadott 3000 négyzetméter területû birtokközpont és feldolgozó nemcsak a szõlészeti, borászati, hanem a vendéglátói és irodai funkciókat is magában foglalja. Technológiai szempontból minden bizonnyal az ország legmodernebb feldolgozói közé tartozik, ahol a modern technika jól megfér a hagyományokon nyugvó tokaj-hegyaljai borászati technológiával.
Ezt az izgalmas, hárslevelû-alapú cuvéet a fõ fajta gyümölcsössége, illata és könnyedsége mellett a furmint egyensúlyt adó teste teszi teljessé. Jókedvû nyáresti találkozások, holdfényes vízparti beszélgetések kitûnõ kísérõje és hangulatteremtõje ez a bor.
4. helyezés
Kõtenger Chardonnay 2009 Badacsony – Orbán Pince
Orbán Gergely 6,5 hektáron gazdálkodik a Balaton-felvidéken, 2007-ben 4,5 egység chardonnay-t, 2008-ban két egység szürkebarátot vásárolt, a mûvelésmódot megváltoztatta, a termést korlátozza, vannak tartályai és fahordói.
A 2009-es Kõtenger chardonnay-t szeptember második felében szüretelték, tartályban erjesztették-érlelték, december közepén palackozták. Tükrös szalmasárga, fiatal szín, intenzív illatok. Gyümölcsösek-virágosak, könnyedek, de a chardonnay karakteresebb világa és némi mineralitás is megmutatkozik bennük. Közepes test, a hivatalosan 5,8-as sav érzetre éppen elegendõ, zamatos, sima felszínû, tiszta ízû, okosan iskolázott, életteli a bor.
5. helyezés
Furmint félszáraz 2009 – Tokaj-Hegyalja – Pannon-Tokaj
A Pannon Tokaj Kft. 2000-ben alapította birtokait. A teljes egészében magyar tulajdonú pincészet egy kis hobbibirtoknak indult. A tulajdonos maximalizmusának és elhivatottságának köszönhetõen duzzadt fel a szõlõterület a mai 16 hektárra, amely már kereskedelmi mennyiségû bort ad.
Kellemes maradékcukor tartalommal rendelkezik ez a furmintváltozat, amely nem édessé, csak jól ihatóvá teszi ezt a könnyû bort.
Közép kategória vörösbor
1. helyezés
Cabernet Sauvignon 2007 – Villány-Siklós – Koch-Vin Pincészet
A pincék körül 20 hektáros kiváló szõlõterületek találhatók, saját telepítésû fiatal ültetvények minõségi fajtákkal (Kadarka, Pinot Noir, Kékfrankos, Chardonnay, Ottonel Muskotály, Rajnai Rizling, Cserszegi Fûszeres). A felsõ-bácskai barna csernozjon talaj magas humusz-, mész és tápanyagtartalma, jó vízgazdálkodása miatt az itt termelt szõlõbõl készült borokat gazdag íz- illatanyagok, nagy, de szép savak és magas alkoholtartalom jellemzi.
A Villányi borvidék egyik kiváló termõhelyérõl, az Imrevölgybõl származik ez a védett eredetû „Classicus” vörösbor. Saját, déli fekvésû szõlõültetvényünkön termett, a gondos szüret és kézi válogatás után hagyományosan erjesztett, majd tölgyfahordóban érlelt száraz vörösbor. A fajtára jellemzõ illatával, mély rubin színével, barátságos eleganciájával kedveskedik. Harmonikus tannin struktúrája késérõjeként érezhetõ a meggy és a szamóca íze, mögöttük ott bujkál a csokoládé varázsa. Kezdi meghálálni a palackos érlelést. Gyönyörû illatok, gazdag ízvilág jellemzi a bort, amelyben olyan harmónia uralkodik, hogy fogyasztása igazi élményt nyújt.
2. helyezés
Trió Cuveé 2007 – Szekszárd – Takler Pince
A Takler család az 1700-as évek óta foglalkozik szõlõtermesztéssel, borkészítéssel a több mint kétezer éves múltra visszatekintõ Szekszárdi borvidéken. Jelenleg 56 hektáros pincészetüket hárman irányítják: Takler Ferenc és két fia, Ifjabb Ferenc és András.
A pincészet egyik legismertebb bora, amely a három Taklerrõl, valamint három fajta, a Kékfrankos, Cabernet Sauvignon és Merlot fajták házasságáról kapta nevét. Szép test, bársonyos karakter, piroshúsú gyümölcsök finom jegyei jellemzik.
24 hónapig érlelõdött másod és harmadtöltésû, valamint nagy ászokhordókban.
3. helyezés
Merlot 2008 – Szekszárd – Heimann Családi Birtok
1758 óta már a tizedik Heimann mûveli Szekszárdon a szõlõt. Az élet szeretete a zsigereinkben él. A szõlõ és a bor a természet ajándéka, olyan õsi érték, mely az ember örömét sugározza. 20 hektáros családi birtokon a kultúrtáj, a talaj és a tõke adottságait tisztelve, az összegyûjtött tapasztalat segítségével nevelik a szõlõjüket.
A Merlot a pincészet meghatározó fajtabora már egy évtizede, számos étterem borlapján akár poharanként is fogyasztható. Bírja a borvidék minden kedvességét, gyümölcseit, könnyedségét és eleganciáját is egyben. Kerek, széles bor.
4. helyezés
Cabernet Franc 2008 – Szekszárd – Takler Pince
A Takler család az 1700-as évek óta foglalkozik szõlõtermesztéssel, borkészítéssel a több mint kétezer éves múltra visszatekintõ Szekszárdi borvidéken. Jelenleg 56 hektáros pincészetüket hárman irányítják: Takler Ferenc és két fia, Ifjabb Ferenc és András.
A pincészet egyre meghatározóbb vörösbora igen sokrétû, testes, ugyanakkor finomszövésû bor, erdei gyümölcsök, legfõképpen az áfonya lebilincselõ zamatvilágával. 16 hónapig érlelõdött másod és harmadtöltésû hordókban.
5. helyezés
5BB Merlot 2008 – Szekszárd -Tüske pince
A Tüske Pince Halmai Csaba bortermelõt jelenti. Halmai Csaba jelenleg 10 hektáron tevékenykedik, ebbõl nyolc saját, a többi bérelt terület. Kis Baranya-völgyben 2,5 hektár kékfrankos, Hidaspetrén 4,5 hektár merlot, Baranya-völgyben 1,8 hektár cabernet franc, Leányvárban pedig 1,3 hektár kékfrankos + 1,5 hektár bérelt zweigelt fölött rendelkezik. A sokféleség Szekszárdon nem szétszórtságot, hanem éppen ellenkezõleg, koncentráltságot jelent. A különbözõ fekvésû dûlõk mindegyike rendelkezik valami sajátos, csak rá jellemzõ karakterrel, és ezek együtt vagy külön-külön, de mindenképpen a terroir-ról beszélnek.
Bíborvörös szín, mély, mégis vibráló illat. Áradnak a gyümölcsök, szilvásan, erdeiesen, fûszeres frissesség teszi színesebbé az összképet. Teste közepes és nagy között, savai finomak, tanninja moderált, szesze egyáltalán nem lóg ki, lecsengése szép száraz. Komplex, lendületes, intelligens bor, nincs benne semmi nehézkesség.
Rosé kategória
1. helyezés
Zweigelt Rosé 2010 – Kunság – Gál Pincészet
Gál Csaba szõlész és Dignisz Éva borász, mint férj és feleség együtt képviselik a szakmát a birtokon. Nem tipikus, de náluk láthatóan mûködik ez a felállás. A 90-es évek közepén vágtak bele családi vállalkozásukba, ma 90 hektár termelését kezelik. Húszhektárnyi terület termésébõl lesz bor, a többit szõlõként értékesítik. Reduktív technológiával készülõ boraik tiszták, korrektek, egyértelmûen gyümölcsös karaktert erõsítõ felfogásban készülnek. A borászati technológiát a terméskorlátozás, a válogatott szüret és az irányított reduktív erjesztés határozza meg.
Jellemzõen nagyon halvány hagymahéj színû, fûszeres zamatú, bársonyos bor.
2. helyezés
Cabler 2010 – Villány-Siklós -Günzer Tamás
Günzer Tamás pincészete egy családi tulajdonban levõ pincészet, amely jelenleg 18 hektár termõ ültetvénnyel rendelkezik. A pincészet a koncentrált nagy vörösborok mellett nagy hangsúlyt fektet reduktív, üde fehér, valamint rosé borok készítésére is.
Egy reduktív Cabernet, mely 48 órás héjon áztatás után hûtve teljes reduktív erjesztéssel készült. Csodálatos málna illattal rendelkezõ, könnyû, üde, légies, élvezetes siller bor. Ízében a Cabernet fajtára jellemzõ szederre és áfonyára emlékeztet.
3. helyezés
Rosé 2010 – Villány-Siklós – Koch-Vin
A pincék körül 20 hektáros kiváló szõlõterületek találhatók, saját telepítésû fiatal ültetvények minõségi fajtákkal (Kadarka, Pinot Noir, Kékfrankos, Chardonnay, Ottonel Muskotály, Rajnai Rizling, Cserszegi Fûszeres). A felsõ-bácskai barna csernozjon talaj magas humusz-, mész és tápanyagtartalma, jó vízgazdálkodása miatt az itt termelt szõlõbõl készült borokat gazdag íz- illatanyagok, nagy, de szép savak és magas alkoholtartalom jellemzi.
Villányi védett eredetû rosé borukat, a borvidék egyik kiváló termõhelyén, a Diósviszlóban található saját ültetvényeinkrõl, kézzel szüretelték. Cabernet Sauvignon és a Kékfrankos kékszõlõinket házasítottak. Az említett két fajtát teljes érettség elõtt szedtük le, a Nagyharsányi pincészetünkben reduktív módon, hûtött, irányított erjesztéssel készítették a borukat. Fogyasztóját üde gyümölcsös illatával, mosolygós színével, és kellemes testességével köszönti. Élénk savgerincét a Cabernet Sauvignon-tól kapta, ízében a friss ropogós gyümölcsösség kedveskedik, egy kevés maradék szénsav szinte jól áll neki.
4. helyezés
Rosé 2010 – Mátraalja – Benedek pince
A Benedek Pince egy tradicionális alapokon nyugvó családi vállalkozás. A szülõk és a nagyszülõk mindkét ágon foglalkoztak szõlõtermesztéssel, illetve borkészítéssel. Az 1947-ben épülõ és mai is árutermelõ pincébõl indult a Benedek Borok útja. A családi birtok részei a Gyöngyöstarjánt övezõ legkitûnõbb hegy-elõtéri lejtõin, vulkanikus talajon terülnek el. A teljes családi birtok jelenleg 15 hektár.
A frissesség minden ereje e borban van. A gyümölcsillatok teljes pompával érvényesülnek benne. Az enyhe szénsav ropogóssá, üdévé varázsolja a nedût.
5. helyezés
Merlot-Kékfrankos Rosé 2010 – Szekszárd – Tüske Pince
A Tüske Pince Halmai Csaba bortermelõt jelenti. Halmai Csaba jelenleg 10 hektáron tevékenykedik, ebbõl nyolc saját, a többi bérelt terület. Kis Baranya-völgyben 2,5 hektár kékfrankos, Hidaspetrén 4,5 hektár merlot, Baranya-völgyben 1,8 hektár cabernet franc, Leányvárban pedig 1,3 hektár kékfrankos + 1,5 hektár bérelt zweigelt fölött rendelkezik. A sokféleség Szekszárdon nem szétszórtságot, hanem éppen ellenkezõleg, koncentráltságot jelent. A különbözõ fekvésû dûlõk mindegyike rendelkezik valami sajátos, csak rá jellemzõ karakterrel, és ezek együtt vagy külön-külön, de mindenképpen a terroir-ról beszélnek.
A kékfrankos üdesége ölelkezik a Merlot telt illat- és zamatvilágával. Önmagában kóstolva is felüdít egy szép nyári estén vagy a verõfényes vízparton.