A Magyar Szõlõ és Bortermelõk Szövetségének véleménye a szüret elõtt kialakult helyzetrõl
Más évekhez képest az ültetvények sokkal heterogénebb képet mutatnak, akár még egy település határán belül is, hiszen sokszor csak egy napon múlott a gombabetegségek elleni védekezés eredményessége. Ezért nagyon nehéz termésbecslést végezni, és a legtapasztaltabb szakemberek is óvatosabbak elõrejelzésükkel. Sajnos sok ültetvényen a lisztharmattól fertõzött bogyók, és a peronoszpóra által károsított lomb minõségi kockázatokat is jelent egy további csapadékos õsz esetén.
Összességében a bortermés várhatóan nem fogja elérni a 3 millió hektolitert, és belföldi piac fokozottan fog támaszkodni az import borokra. A korai fajták elsõ szüreti eredményei hasonlóan szórt képet mutatnak, és a 30-40 %-os terméskiesést a mérsékelten növekvõ felvásárlási árak nem fogják kompenzálni. Ebben a nehéz helyzetben nem csak az adminisztráció, de a költségek csökkentése szempontjából is jelentõs segítségnek bizonyul az alkalmi munkavállalás szabályainak egyszerûsítése.
Bár a szüret kezdete az átlagos évjárathoz képest mintegy hetet késett, csapadékmentes meleg õsz esetén a közép és késõi érésû fajták esetén még jó minõségre is lehet számolni ott, ahol a növényvédelem sikeres volt.
Az évjárat tapasztalatait talán még korai lenne levonni, de az látszik, hogy az elmúlt idõszak kedvezõ idõjárású évei után számíthatunk ilyen szélsõségekre. Ezért folytatni kell a gépbeszerzések támogatását, a meliorációra, az üzemi utak létesítésére megfelelõ pályázati rendszert kell kidolgozni, a kárenyhítési alap mûködtetését a szõlõ esetében biztosított EU termésbiztosítási támogatási lehetõséggel meg kell erõsíteni.