A magyar borosgazdáknak hátrányos a tervezet
„A nemzeti borítékok történelmi bázison történõ elosztása súlyosan igazságtalan és elfogadhatatlan, a pénzek aránytalanul nagy részét kapják a déli bortermelõ nagyhatalmak. Ez tipikus esete a burkolt diszkriminációnak, amikor a feltételeket úgy alakítják ki, hogy az elsõsorban az új tagállamok számára hátrányos.”
Tabajdi szerint közvetetten diszkriminálja az új tagállamok borosgazdáit a kivágási támogatás (grubbing-up) is, mert az hiába önkéntes, a szegényebb gazdák számára túlságosan vonzó lehetõség az ültetvények tömeges kivágásához is vezethet. Így pontosan azokon a területeken és országokban vághatják ki a szõlõt nagy arányban, amely nem felelõs a feleslegek termeléséért. A cukor hozzáadásának tiltása szintén negatív hazánk számára, mert hátrányba kerülünk a napsütésesebb déli tagállamokkal szemben.
Tabajdi üdvözölte ugyanakkor a marketingre és promócióra fordítható támogatások növekedését. Pozitív a lepárlási támogatások nagymértékû csökkentése, a források átcsoportosítása is. Maga a nemzeti boríték szisztéma egyébként üdvözlendõ, mert nagyobb rugalmasságot ad a tagállamoknak, hogy sajátosságaik és szükségleteik alapján használják fel a pénzeket különbözõ intézkedésekre.
A magyar szocialista képviselõ hangsúlyozta, hogy az igazi harc csak most kezdõdik, minden eszközzel küzdeni kell a reformtervezet megváltoztatásáért az Európai Parlamentben és a Tanácsban egyaránt.
Forrás:
OrientPress
http://www.orientpress.hu