A magyar borexport dinamikusan nõ az idén
A fõosztályvezetõ elmondta, hogy a becslések szerint a 2005-ben szüretelt szõlõbõl 2,5-3 millió hektoliter bort állítottak elõ. A fõosztályvezetõ felhívta a figyelmet arra, hogy a magas borkészlet, amit márciusban elõre jelezetek, egyrészt a növekvõ export, másrészt pedig a sokkal kisebb termésbõl fakadó bormennyiség miatt jelentõsen csökkent.
Ezt támasztja alá az is, hogy az elõzetesen becsült mennyiségnél lényegesen kevesebb bort ajánlottak eddig fel krízislepárlásra a termelõk, mint amennyit az Európai Unió kvótaként elfogadott. Tarján Balázs ismertette, hogy az Európai Uniótól kapott kvóta szerint 500 ezer hektoliter bort lehetne lepárolni, de eddig ennek töredékére, alig 80 ezer hektoliterre érkezett igény.
Beszámolt arról, hogy az országgyûlés elé kerülõ törvényjavaslat szerint a forgalomba hozatali járulék címen a jövedék adó helyett befizetendõ literenkénti nyolc forint két részre oszlik. Az összeg 60 százalékát nemzeti közösségi bor marketingre, 40 százalékát pedig az ellenõrzés hatékonyságának a növelésére fordítják.
Tarján Balázs elmondta, hogy az Országos Borminõsítõ Intézethez (OBI) tartozó ellenõrzéseket 12 szakember végzi. Ismertette, hogy megközelítõleg 13 ezer egyszerûsített és adóraktár van, 40-50 ezer kiskereskedelmi egység és 15 és 25 ezer között van a vendéglátóhelyek száma, amelyhez képeset az ellenõrök száma nagyon kevés.
A fõosztályvezetõ kifejtette: az ellenõrzésnek az lenne a célja, hogy a teljes termékpályára kiterjedjen, és az egyes termékpálya elemek súlyát figyelembe véve, legyen gyakori és a hatékony. Az OBI ellenõre, vagy jövedéki vizsgálat esetén a pénzügyõr nem kizárólag a bortermelõ pincéjébe fog belátogatni hanem a termékpályán belül el fog jutni a kereskedelemhez és a vendéglátáshoz is – mutatott rá.
Tarján Balázs meggyõzõdését fejezte ki, hogy a folyamatosan jó minõségû bor további piacokat talál itthon, az Európai Unión belül és a közösség országain kívül is.
Forrás:
MTI
http://www.mti.hu