A magyar borászat jövõje nagyban függ a kisbirtokosoktól is
A nemzetközi borversenyeken is gyakorta zsûrizõ Zilai Zoltán kiemelte: a nagykanizsai megmérettetés olyan speciális borverseny, mely az egy hektárnál kisebb szõlõültetvénnyel rendelkezõ termelõk körét szólítja meg.
– Miért fontos külön foglalkozni a kistermelõkkkel?
– Ezek a kisbirtokosok nem nagy mennyiségben állítanak elõ bort, sok esetben csak házi fogyasztásra, s valószínûleg nem is a legmodernebb technológiával, éppen ezért úgy gondoljuk, hogy ennek a termelõi körnek igen nagy szüksége van a segítségre – fogalmazott Zilai Zoltán. – Abban kell õket támogatnunk, hogy a technológiájuk fejlõdjön, minõségben tudjanak egy kicsit közeledni a nemzetközi és hazai élvonalhoz, s próbáljanak egyre jobb, finomabb és értékesebb borokat elõállítani. Ez nem önzetlen cél, mert hisszük, hogy a magyar borászat hosszú távú jövõje és a hazai borfogyasztási kultúra nagyban függ ezektõl a termelõktõl is. Mert az általuk elõállított bor, az ismerõsökön keresztül sok emberhez eljut, sokaknak formálja a borról kialakított véleményét és képét. Tehát elemi érdeke a magyar borkultúrának, hogy ez a jelentõs termelõi kör egyre jobb nedûket készítsen.
– Nagyon magas szintû és objektív mércével kerültek megmérettetésre a kistermelõi verseny borai. Mi célt szolgált ez a szigorúság?
– Ami eredményt kapott a szõlõsgazda a bemutatott boráról, az neki valóban olyan támpont lehet, ami eligazítja abban: hol is tart a minõségfejlesztés útján? Nem csak pontoztuk a borokat, borprofilt és aromalistát is készítettünk, így olyan további szakmai leírást kaptak a borukról, melyek még inkább kézzelfogható problémákat vagy értékeket nevesítenek a bírálók részérõl, mintegy tanácsként is szolgálva. Ha pedig a termelõ ezeket a véleményeket elfogadja, akkor innentõl neki sokkal könnyebb megerõsítve a jó úton haladni, illetve a meglévõ problémákat megoldani és kijavítani.
– A versenyek többsége nemcsak a termelõknek, hanem a piacnak, a fogyasztóknak is szól.
– A kisbirtokosok borversenye is próbál a maga eszközeivel nyilvánosságot teremteni, hiszen az eredmények eljutnak a fogyasztókhoz is. A Vinalia Canisának az is egy nagyszerû programeleme, hogy a versenyen kósolt és bírált borokat a nagyközönség is megismerheti, megkóstolhatja. Mégpedig úgy, hogy mellettük látja a komplex bírálati lapokat: a részpontokkal, a borprofillal és az aromalistával együtt. Kóstolás során pedig az adott borról szerzett élményüket össze tudják vetni a hivatalos értékeléssel. Ezt a szisztémát a magyar borkultúráért 1991 óta dolgozó társaságunk vezette be, mely immár 18 éve rendezi meg a VinAgora nemzetközi borversenyt. Régóta zsûrizek a kanizsai borversenyen, s örömmel tölt el, hogy most az utóbbi idõk legszínvonalasabb borminõségét találtuk. A szembetûnõ minõségjavulás egyik eleme az itt folyó szakmai munka, a másik pedig, hogy a 2009-es év valóban nagyon jó évjárat volt.
A Zilai Zoltán vezette Magyar Szõlõ- és Borkutúra Nonprofit Kft. 1992 óta rendezi meg a VinAgora nemzetközi borversenyt, hazánk egyetlen olyan viadalát, mely a világ tíz legjelentõsebbje közé tartozik. A Vinalia Canisát a szervezõ Förhénci Horváth Gyula hívó szavára baráti gesztusként segítik.
Forrás:
zalaihirlap.hu
http://zalaihirlap.hu