A kunsági borvidéken a rossz idõ ellenére is jó évjáratra számítanak
A hónapos esõ ellenére jó évjárat ígérkezik a Tisza-menti szõlõültetvényekben. A kunsági borvidék keleti nyúlványán kilenc település határában van jelentõsebb ültetvényfelület. A terület nagy része homok, ami gyorsan elnyeli a vizet, ráadásul itt jóval kevesebb csapadék hullott, mint a mátrai vagy a bükkaljai borvidéken.
A szõlõkben a szokásoshoz képest kétszer annyit kell költeni növényvédelemre
Idén akár a duplájára is nõhet a növényvédelem költsége a szõlõültetvényekben. A szinte állandóan nedves leveleket hetente kell permetezni, és nõnek a gyomok is. A borvidékeken még van remény arra, hogy a bor ára fedezi a kiadásokat, ám a többi szõlõben szinte borítékolt a veszteség.
A Hajdúságban, például Debrecen környékén, húsz éve még közel ötszáz hektár zártkert és ültetvény volt, és ahogy öregszik a tulajdonos, úgy pusztulnak a tõkék is. A román határhoz közeli Kokadon néhány éve még ötven szõlõskertet gondoztak a gazdák, ma jó, ha harmincat.
Borkóstolás nõi módra
A jókedv és a végtelen munkabírás az, ami hiányzik a szõlõknek. A fiatalabb generáció már nemigen hajlandó megszakadni azért, hogy saját bort kínáljon a vendégnek, de sokszor még a neves borászok is hiába gyõzködik fiaikat a folytatásra.
Egyre több viszont a nõ a hordók és a poharak körül. Hajdú Mariann az Egri Fõiskola hallgatója például nyolc – tíz féle bort is kóstol hetente. Buliról szó sincs, cél a tanulás. Az elsõ mámorító eredmény már megvan, Hajdú Mariann az Európai Szõlész- és Borász Iskolák Nemzetközi Versenyén harmadik lett.
Forrás:
MR1-Kossuth Rádió
http://www.mr1-kossuth.hu