A Kossuth-címert is levédették volna a kínaiak
Európai eredetvédelmi szövetséget alapítanak a spanyol, a francia, az olasz a portugál és a magyar szõlõ- és bortermelõk. A lobbiszervezet fõ célja az úgynevezett földrajzi árujelzõk védelme, az unión belül és kívül. A globális borpiacon mára szabad prédává váltak a márkává nemesült borelnevezések. Hamisítják a burgundit, a bordeauxit, a tokajit, de az is gyakori, hogy a zavarosban halászók nem érik be az egyszerû pancsolással, és megpróbálják szabadalmaztatni a védett neveket.
Tegnapi adásunkban hallhattak arról az amerikai cégrõl, amelyik a Bikavér névre kért kizárólagos jogokat az Egyesült Államok szabadalmi hivatalától, de próbálkoznak a logókkal és a földrajzi nevekkel is. Sidlovits Diána, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának szakmai referense a csütörtöki Hajnal – Tájban Ujhelyi Zoltánnak példaként említette Lengyelországot is, ahol Egri Bikavér és Egri bor néven hoznak forgalomba bort, ami ráadásul az éghajlat alkalmatlansága miatt nem is lengyel, szõlõbõl készült. De ugyanilyen problémák vannak Ukrajnában is, ahol tokaji néven hoznak forgalomba bort, miközben annak természetesen semmi köze nincs a magyar szõlõhöz és borhoz.
Az elmúlt két évben pedig Kínában négy magyar borvidéket is megpróbáltak „ellopni”, vagyis a nevüket levédetni, de arra is volt példa, hogy a tokaji palackokat díszítõ Kossuth címerre kértek oltalmat kínai kereskedõk.
Forrás:
MR-1 KOSSUTH Rádió
http://www.mr1-kossuth.hu