A jó szeptemberi idõjárásban reménykednek a gazdák
Konkrétan és átvitt értelemben is viharos év van a baranyai szõlõsgazdák mögött, pedig az elsõ idei szüret ideje még el sem jött, arra néhány napot még várni kell. A korai fajtákat leghamarabb a hétvégén kezdhetik szedni, de akár még egy hetet is várhatnak velük is. Vannak olyan vidékek, ahol már látszik az is, hogy a tavaszi rengeteg esõ és párás idõ okozta, a szõlõt támadó fertõzés és betegségveszély még nem múlt el teljesen, a lisztharmat és a peronoszpóra után a szüret környékén a botritisz is veszélyt jelenthet, vannak már fajták, amelyekben egyre több rothadt fürt látható.
Ezt a veszélyt tovább növeli, ha újra sok esõ jön. Amennyiben azonban az idõjárás kegyes lesz a termelõkhöz, és szép augusztus végi, illetve szeptemberi, sõt októberi idõjárás alakul, remek, de legalább, jó erõs közepes év lehet a 2010-es. Nagyjából ezek a legfontosabb tudnivalók és tapasztalatok, amelyeket a gazdák és a szõlõtermesztésben, borkészítésben jártas szakemberek beszélnek Baranyában. Idén azok a termelõk, akik nem tudtak tavasszal az ültetvényeken lenni, és védekezni a betegségek ellen, akár egész táblák termésérõl mondhattak le már idejekorán.
Nagy Gergely, a Tenkes Hegyközségi hegybírója és a Villányi Hegyközség titkára is megerõsíti a hallottakat, hozzátéve, hogy õ úgy látja: 10-15 százalékkal lehet kevesebb a termés az idén a tavalyinál, s a szüret ugyan késõbb lesz az idén, de beleillik a szokásosnak mondható idõszakba. Az idei év erõs lehet, de kiemelkedõ nem lesz, ami törvényszerû is, hisz az elmúlt tíz évben több csúcsévet is megéltünk.
Mozsgón kezdenek
Andreas Ebner Mozsgón termelõ dél-tiroli borász szerint ha az idõjárás a szõlõ szempontjából jól alakul szeptember végéig, akkor egészen kiemelkedõ minõségû is lehet az idei termés – fõként az év eleji kilátásokhoz viszonyítva. A jelen álláshoz az is kellett Ebner szerint, hogy a kezdeti nehézségek után a nyár nagy részében az idõjárás is kegyes volt a szõlõhöz. A mennyiség kevesebb lesz, akár 20-30 százalékkal is, bizonyos fajták, mint például a Pinot Noir esetében. A szüretet õk már augusztus végén megkezdik a korai érésû fajtákkal.
Pécs a tavalyi idõt tartja
Radó István pécsi borász is a betegségekrõl beszélt elsõként, amelyek náluk is megjelentek, de sikeresen vették ezt az akadályt, és kivédték a támadást, így mára szép, egészséges fürtöket látnak. A szüret pontos idõpontjáról ma még nem tud beszámolni, augusztus végén, szeptember elején vesznek mintát majd, onnantól napra pontosan is tudni fogják, mikor kell szedni a szõlõt. A szüret egyébként náluk nagyjából ugyanakkorra esik, mint a múlt évben, szeptember elsõ harmadától (chardonnay) október elejéig tarthat (cirfandli).
Gyümölcsös Kisharsány
Ipacs Szabó István, a kisharsányi Vylyan Pincészet fõborásza szerint akinek volt módja védekezni a betegségek ellen, annak ma csak annyi gondja lehet, hogy valamivel kevesebb a termés. Kifejezetten jónak tartja, hogy idén hosszabb és egyenletesebb az érési idõszak, amelyhez persze kell még a szeptember is. Alacsonyabb, de kellõ mértékû lehet a cukorfok, szép savakkal, így kiegyensúlyozott, könnyedebb, gyümölcsös borokat készíthetnek. Õk szeptember elején kezdenek, a késõn érõ fajtákat október második felében szedik le.
Siklóson kevés, de jobb
Grócz Márk siklósi termelõnél idén késõbb kezdõdik a szüret, hiszen tavaly már augusztus 17-én szedték a Medocot. Most is ezzel kezdenek, de leghamarabb a hónap végén. Szeptember második felében kerülhet a puttonyba a portugieser, a kékfrankos viszont október elejéig a tõkén maradhat. Õ is úgy látja, ha jól alakul a szeptember, kisebb mennyiség lesz a tavalyinál, de jobb minõségû bort készíthetnek. A Tenkesen is komoly gondot okoztak a betegségek, de aki a hegyen volt nap mint nap, és védekezett, megúszta a veszteséget.
Forrás:
bama.hu
http://bama.hu