A hazai borért küzdenek
Bizakodnak a borászok, mint mondják az idei év csak jobb lehet, mint az elõzõ. Tavaly ugyanis a mennyiség és a minõség is messze elmaradt a várakozásoktól.
Országh Zoltán borász, Országh Pincészet Szinkron:
– Negatív értelemben fog nyomot hagyni a tavalyi év, az én pincémbõl kiürül, elfogy a bor, a tavalyi borok minõsége miatt sokkal több borásztudást kellett, hogy rakjunk a borkészítésbe, az idei év talán annyival lesz könnyebb, hogy nem kell annyi borász, hogyha egészséges szõlõt, jó mennyiséget tudunk behozni, akkor a borászok a tavalyi év nehézségei után kicsit könnyebben tudnak bort készíteni.
Ország Zoltán szerint mennyiségi problémák az idén biztosan nem lesznek, ám a minõségrõl szüret elõtt nem lehet véleményt mondani. Nem csak az idõjárás viszontagságai, de a felesleges bürokrácia és a rossz jogszabályok is bosszantják a borászokat. A termelõk azt szeretnék, ha a hazánkba érkezõ import borokat még hatékonyabban ellenõriznék.
Horváth Csaba fõtitkár, HNT:
– Ha én egy tízliteres kanna bort el akarok vinni a pincészetembõl, akkor nekem hivatalos zárral kell lezárnom a tíz literes kannát, de hogy lehet, hogy Olaszországból a kamion 240 hektoliter borral mindenféle zárjegy nélkül bejöhet? Jó lenne, ha ezek a szabályok, ha a kicsire vonatkoznak, akkor a nagyra is vonatkozzanak.
A vidékfejlesztési minisztérium helyettes államtitkára azt mondta: tisztában vannak a probléma súlyával és az elmúlt évben több intézkedést is tettek a hazai borászok és nedûik védelmében.
Dr. Feldman Zsolt helyettes államtitkár, Vidékfejlesztési Minisztérium:
– Komoly konkrét ellenõrzésekre, s akár üzembezárásokra is sor került ezzel kapcsolatban, másodszor tavaly óta mûködik a másodlagos élelmiszervizsgálati rendszer, amelynek keretében, valamennyi nagyobb tételt import borok tekintetében be kell jelenteni az illetékes hatóságnak, s minden olyan típusú bejelentés után a hatóság az ellenõrzést el tudja végezni és ha kockázatot lát ezt meg is teszi.
A borászok azt mondják, látják a kormány jó szándékát, ám olyan sok a probléma, hogy annak megoldása akár évekbe telhet. A szõlõsgazdák többek között azt szeretnék, ha tovább csökkennének az adminisztrációs terhek, így könnyebb lenne az alkalmi munkavállalók bejelentése is. A hatóságoknak pedig nem akadályozniuk, hanem segíteniük kellene a borász munkáját – fogalmazták meg kritikájukat az isteni nedû készítõi a mai konferencián.
Forrás:
Somogy Televízió
http://www.somogytv.hu