A Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium közleménye az Európai Unió borpiaci reformjának tervezetérõl
Az európai szõlõ- és bortermelés mély strukturális és versenyképességi válságban van, ezért az FVM egyetért abban, hogy egy határozott és mély reformra van szükség. A jelenlegi szabályozás látszólagos módosításokkal hosszú távon nem képes biztosítani a piaci egyensúlyt, a fenntarthatóságot. Elengedhetetlenül szükséges a piaci egyensúly megteremtése, a versenyképesség növelése.
A reform céljai az EU Bizottsága szerint a versenyképesség növelése, az egyszerûsítés, egyensúly a kereslet-kínálat között, a tradíciók és a környezet védelme és WTO-barát szabályozás kialakítása. A közösségi támogatásoknak elsõsorban a szerkezetátalakítást, a strukturális problémákból adódó borfeleslegek megszüntetésé kell szolgálni.
A minisztérium a megismert tervezetben nem látja a fenti célok megvalósulását. Különösen sérelmes a tervezet támogatások elosztására vonatkozó megközelítése. A támogatások történelmi alapon történõ újraelosztása driszkriminatív, rendkívül hátrányos és igazságtalan a 2004-ben és a 2007-ben csatlakozott 12 tagállam szõlõ és borágazatára nézve, mert részükre nem biztosítja a szükséges forrásokat a szerkezetátalakításra, a versenyképesség feltételeinek javítására. A tervezet jelenlegi formájában konzerválja az Európai Unió strukturális problémáit, nem ösztönöz szerkezeti változásokra.
Tovább rontja az Európai Unió északi országainak versenyképességét az EU Bizottsága répacukor felhasználásának tilalmára vonatkozó elképzelése is. Magyarország a vele azonos ökológiai feltételekkel termelõ országokhoz hasonlóan tradicionálisan alkalmazza a bor alkoholtartalmának répacukorral történõ növelését. A borászati eljárás jogos és indokolt használatát az EU Bizottsága Magyarországgal folytatott csatlakozási tárgyalásai során teljes mértékben elismerte. A répacukor használatának tilalma növeli a termelés költségeit, a bor versenyképességi esélyeit rendkívüli mértékben rontja.
Az FVM ugyanakkor üdvözli az EU Bizottságának javaslatát az eredetvédelemre vonatkozó szabályok egyszerûsítésére, a harmadik országokba irányuló marketingtevékenység megteremtésére. Pozitívan értékelhetõ a korábban megismert javaslatokhoz képest, hogy az Európai Unió területén a szõlõültetvények támogatás melletti kivágására korábban javasolt 400 000 hektár helyett a tervezet 200 000 hektárt tartalmaz.
A Magyar Kormány a megismert tervezet részletes tanulmányozását követõen, és a szakmai szervezetekkel történt egyeztetések eredményeként fogja kialakítani Magyarország hivatalos álláspontját az Európai Unió borpiaci reformjának tervezetével kapcsolatban.
Forrás:
FVM
http://www.fvm.hu