A felháborítóan gyenge minõség az Egri Bikavér piaci értékét csökkenti
Az Egri Bikavér körüli anomáliákra most az egyik országos borászati szaklapban megjelent levél világított rá. Az írást a borvidék egyik neves termelõje, dr. Pók Tamás jegyezte, de aláírta azt Gál Tibor, az Egri Bormíves Céh és dr. Lõrincz György, a Fiatal Egri Szõlõ- és Bortermelõk Társaságának (FESZT) elnöke is. Eszerint a 2003. január 15-én az EBBB által megejtett bírálat során kiderült: az Egri Bikavérek többsége – a kiválónak tartott 1999-es és 2000-es évjárat ellenére – \”felháborítóan gyenge minõségû volt, a megtermelt szõlõalapanyagot meghazudtolóan még vörösborként is alig elfogadható\”. Ám mielõtt a dolgok mögé néznénk, nem árt tisztázni néhány dolgot.
Az Egri Bikavér Szabályzat 1997 óta létezik, s ehhez kapcsolódóan mûködteti 1998 augusztusától az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsa az EBBB-t. Ez utóbbi, jelenleg mintegy 70 tagú testületbe csak szigorú szakmai vizsgák letétele után kerülhet be bíráló.
Az EBBB ugyan nem hatóság, de (elméletileg) az Egri Bikavér, a Debrõi Hárslevelû és az Egri Leányka esetében a termelõ csak az itt kiadott határozattal fordulhat a forgalomba hozatali engedélyért az Országos Borminõsítõ Intézethez (OBI). Az EBBB másik fontos szerepe: a fent említett, már forgalomban lévõ borokat is e grémium ellenõrzi.
– Bár az utóbbi években általában javult az Egri Bikavér minõsége, az elmúlt esztendõ végén több jelzés, kereskedõi, termelõi és fogyasztói panaszok, a szúrópróbaszerû ellenõrzések is azt mutatták: komoly bajok vannak – mondta el lapunknak a történtekrõl szólva Gál Lajos, az Egri Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke. – A tanács erre január elején átfogó ellenõrzést tartott. Az ország sok pontján, de még Lengyelországból is vettünk Egri Bikavér-mintákat. Az eredmény lesújtó volt: a mintákból nagyon sok egyszerûen nem felelt meg az érzékszervi minõsítésnek.
A továbbiakban, Gál elmondása szerint, a hegyközségi tanács titkára – az ilyenkor szokásos módon – megküldte az OBI-hoz az eredményeket, a vizsgálat már ott folytatódik. Ha az ottani hatósági határozat is alátámasztja az EBBB által rögzített eredményeket, az érintett hegyközségek hegybíróinak kell majd a megbukott termelõvel szemben eljárni a rendtartás szerint. Ez jelentheti például az \”egri\” név használatától való eltiltását is egy bizonyos idõre. Az ominózus boroknak a forgalomból való kivonása viszont már az OBI dolga.
– A tanács részérõl örülünk – tette hozzá Gál Lajos -, hogy vannak olyan termelõi körök, amelyek tovább már nem tûrve erõteljesen fellépnek az Egri Bikavér lejáratásának megszüntetése érdekében. Igazi áttörésre azonban csak akkor lehet számítani, ha majd a termelõk saját akaratukból tartják be a szabályzatot. Ez a mostani megnyilvánulás ugyanakkor segíti a tanács minõségjavítás érdekében kifejtett munkáját.
Az elnök elmondta: az EBBB ellenõrzési szisztémája ugyan rímel a francia gyakorlatra, ám e tekintetben egyedülálló Magyarországon. Hogy igazán mûködõképes legyen, szükség lenne a többi borvidékre is, s arra, hogy a magyar állam kialakítsa a védett eredetû borok létrehozásának, nyilvántartásának, ellenõrzésének jogi hátterét és intézményrendszerét. Addig is azonban az EBBB-nek folytatnia kell az ellenõrzéseket.
A kérdésre, miszerint az ominózus \”feketelista\” miként kerülhetett nyilvánosságra, Gál akképp válaszolt, hogy el kell dönteni, ki kinek okoz ez esetben kárt. Az, aki nyilvánosságra hozza az egyértelmû minõségi kifogásokat, vagy az, aki lejáratja a borvidék termelõinek közösségi tulajdonában lévõ, s az egyetlen igazán jó marketing-lehetõségekkel bíró Egri Bikavér-nevet. Ez utóbbiak végsõ soron az Egri Bikavér piaci értékét csökkentik. Kérdés az is, hogy e borok miként kerülhettek ki a forgalomba, hiszen elméletileg már korábban is átestek az EBBB-, illetve az OBI-vizsgán. Ennek Gál szerint az a magyarázata, hogy az OBI kapacitása egyszerûen nem elégséges az ellenõrzésekre. Éppen ezért akinek bármilyen gondja van az Egri Bikavérrel, forduljon a hegyközségi tanácshoz.
A megbukott Egri Bikavérek
Az alábbiakban az EBBB-vizsgálaton megbukott, s már közzétett Egri Bikavérek listája olvasható termelõ, évjárat és az EBBB-ben kapott szavazati arány alapján: Egri Csillagok MgSz 2000 4 igen-7 nem; Varga Kft. 2000 1 igen-10 nem; Gacsó Család 2000 1 igen-10 nem; Varga Kft. 2000 5 igen-6 nem; Egri Csillagok MgSz 2000 4 igen-7 nem; Egri Csillagok MgSz 2000 1 igen-11 nem; Egri Csillagok MgSz 2000 1 igen-11 nem; Promontorbor Kft. 2000 2 igen-9 nem; Promontorbor Kft. 2000 1 igen-10 nem; Promontorbor Kft. 2000 0 igen-11 nem; Budafokvin Kft. 1999 4 igen-7 nem; Hungarovin Rt. 1999 2 igen-9 nem. Az EBBB a rendtartásnak megfelelõ módon \”vakon\” és titkosítottan minõsítette a mintákat. Egy-egy termelõ többszöri elõfordulására pedig az a magyarázat, hogy bár elméletileg azonos borról van szó, de a mintákat más-más helyekrõl szerezték be.
Forrás:
Heves Megyei Hírlap
http://www.hevesmegyeihirlap.hu