A Duna Borrégió volt a sztár a XXXII Országos borversenyen
„A” kategóriában a legeredményesebb fehérbor címet 88,67 ponttal a Gál szõlõbirtok 2010-es Cserszegi Fûszerese és 88,5 ponttal a Font Pincészet 2010-es Irsai Olivér-je kapta meg. „A” kategóriás vörösbor díjat a Hajós-bajai borvidék kapta meg a Délity Pince Kft Cabernet Sauvignon 2009 és a Koch-Vin Kft Cabernet Sauvignon 2009, 88, 88 ponttal. Rozéban az etyeki Csóbor pince Agárdi Cabernet Sauvignon Rose és a Gál pince Zweigelt Rose szintén 88, 88 ponttal kapta.
Így a legeredményesebb pincészet a Gál pince lett, miután a Koch Csaba nevével fémjelzett borotai Koch és Társai Kft 3 és a villányi Koch-Vin Kft 1 aranyérmet szerzett boraival, így ezt a két vállalkozást külön értékelték. Egyébként 4 aranyérmet senki sem szerzett a versenyen a boraival.
Gálné Dignisz Éva a Gál Szõlõbirtok borászasszonya a legeredményesebben szereplõ borászat a 3 arany és 3 ezüst érmes borával
Minek tudja be ezt a kimagasló elismerést?
A nagyon odafigyelõ munkának, a nagyon jó szõlõalapanyagnak, és a nagy odafigyelésnek.
Ön már többször volt Év borásza jelölt, ez az elismerés egy „elõtánc”?
Lehetséges! Már szerepeltünk, két évvel ezelõtt és azelõtt is az Országos Borversenyen, azt el kell mondani, hoyg amióta pincészetünk van, azóta mindig sikerült az elsõ tízbe bekerülni. Ez a mostani ez nekünk is egy nagy meglepetés volt, fõleg ha azt nézzük, hogy a 2010-es év az mindenkinek jóval nehezebb volt és mi javarészt 2010-es borokkal neveztünk, mert meg akartuk mérettetni õket.
A Duna Borrégió túlsúlyával kapcsolatban mi a véleménye?
Én nagyon örülök neki, hogy a borvidékünk ilyen szépen szerepelt, mert ezzel talán egy kicsit újból elõrébb tudjuk hozni.
Milyen tendenciákat lát a sok éven át lesajnált Duna Borrégióval kapcsolatban?
Bízom benne, hogy a borvidék elismerése növekszik. Egyébként azt is tûztük ki célul, hogy a rosékat a könnyebb gyümölcsös fehér borokat preferáljuk, amely célunk megvalósulását mutatja a borászatok által elnyert érmek nagy száma is.
A legeredményesebb pince cím, jár-e kereskedelmi haszonnal?
Ezt még nem tudjuk, de Vinagora versenyen elért eredményeink után is láttuk, hogy az éttermek jobban érdeklõdnek a boraink iránt. Most állítólag az Országos Borversenynek nagyobb hírverést adnak, ami reméljük, hogy a forgalomra is visszahat.
Önök is egy tipikus családi borászat, mit javasol más családi borászatoknak, hogy miként lehet hasonló eredményeket elérni?
Mindenképpen saját szõlõvel kell rendelkezni, mert én azt vallom most is, és a férjemmel is aki ugye a szõlész, hogy mindenképpen a saját szõlõalapanyagra lehet odafigyelni.
Dr Urbán András a szervezõ bizottság elnöke
A szép borok és a szép eredmények mellõl hiányzott a népes sajtó, Ön szerint miért?
Az igazság az, hogy elég sok rádióinterjút kértek már korábban, Horváth csaba ma reggel két-három hírforrásban megnyilatkozott, és úgy gondoljuk, hogy majd a június 14-15-én zajló párizsi borbemutatón is túl vagyunk, akkor utána szeretnénk egy sajtótájékoztatót tartani, külön a sajtónak, külön a borversenyrõl. Ide is sok mindenkit meghívtunk, úgy látszik, hogy a borkritikusokat most más érdekli. Ma van például a parlament mezõgazdasági bizottsági ülése, ahol ép a szakmaközi szervezet hegyközségi törvénymódosítás is téma, gondolom, az agrár-újságírók egy jó része ott van.
A borászok az Országos Borversenytõl jelentõs marketing támogatást várnak, miként tudnak küzdeni más országos méretû borversennyel, mint például a Vinagora?
Igazán az országos borverseny a miénk, a Vinagora egy nemzetközi borverseny, ahol magyar borok is és külföldi borok is szerepelnek. Most ami lesz két hét múlva édes bor kategóriába, ahol a Tokaji borok, vagy a késõi szüretelésû borok édes borok jelennek meg, más nem. Jövõre lesz vörösboroknak és nagyobb fehérboroknak a Vinagora nemzetközi versenye, ahová Olasz, Francia, Spanyol, Portugál stb… borokat is neveznek és a bírálók is úgy vannak, hogy egy.-egy bizottságban maximum két magyar ember ül, három, vagy öt külföldi bíráló mellett.
A Pannon Bormustra pedig egy top listát állít össze csúcsborokból, tehát más a merítési alapja, mint nekünk. nem véletlenül találtuk ki az 1000 forint alatti borkategóriát, hogy ténylegesen azok a tisztességes olcsóbb bort forgalmazók labdába tudjanak rúgni.
Mi a jövõképe az országos borversenynek?
Hát , mi bízunk benne, hogy ezután évente meg fogjuk rendezni, ép azért, hogy nagyobb teret és szerepet adhassunk a rosé boroknak, hiszen azoknak már a május is egy kicsit késõ. Ez a verseny a reduktív fehérboroknak ideális a legtöbb vörösborok pedig úgy is több éves érési idõ után kerül benevezésre.
Nevezõ megnevezése Nagy arany / Arany / Ezüst
Gál Szõlõbirtok és Pincészet 3 3
Royal Tokaji Borászat Kft. 1 2
Vinatus Kft. 1 2
Puklus Pincészet 3
Bock Borászat Kft 3
Koch és Társai Kft. 3
Tokaj Kereskedõház Zrt. 3
Egri Korona Borház Kft. 2 1
Vesztergombi Bt. 1 1
Baron von Twickel Szõlõbirtok 2
Fekete Borpince 2
Fitomark-94 Kft. 2
Gyõri Likõrgyár Zrt. 2
Mészáros Borház Kft. 2
Rád-Ikon Kft. 2
Tolcsva-Bor Kft. – Sajgó Pincészet 2
Vitalis Kertészeti és Szeszipari Kft. 2
Duzsi Tamás 1 2
Szöllõsi Pincészet 1 2
Dr. Kuti Szõlészeti és Borászati Kft. – Mediterrán Pincészet 1 1
Bárdos és Fia Pincészet Bt. 1 1
Délity Pince Kft. 1 1
Hilltop Neszmély Zrt. 1 1
Koch-Vin Kft. 1 1
Thummerer Vilmos 1 1
Babits Pincészet 1
Color Med Invest Kft. 1
Csalló Pálinka Manufaktúra Kft. 1
Csányi Pincészet Zrt. 1
Csóbor Pincészet 1
Dániel Pince Bt. 1
Font Pincészet 1
Hungaria Pezsgõpincészet Kft. 1
Jekl Pincészet Villány 1
Nagyrédei Szõlõk Borforgalmazó Kft. 1
Obzidián Bormanufaktúra Kft. 1
Pálinkás Attila (nevezõ Abasár Önkormányzata) 1
Pántlika Pincészet 1
Polgárbor Kft. 1
Tápió-Vin Borgazdálkodási Kft. 1
Tiff án Ede és Zsolt Pincészete 1
Vincze Borászat 1
Forrás:
Hírös.index.hu
http://hiros.index.hu