A bortermelõk is komoly bajba kerültek
A szakember ugyanakkor hozzátette, hogy a kármértéket pontosan még nem lehet teljes körûen felbecsülni, mivel azt csak akkor tudják megmondani pontosan a gazdálkodók, ha a várt terméskilátáshoz képest a szüret után megállapítják a valódi terméshozamokat. Jelezte: a szõlõültetvényekben a kár ugyanakkor nem éri el a gyümölcsösökben tapasztalható károk mértékét a szakértõk jelenlegi becslése szerint.
Horváth Csaba ugyanakkor elmondta: a szõlõtáblákon a hegyvidéki területeken a lezúduló víz nagy károkat okozott a vízelvezetõ mûtárgyakban, árkokban, átereszekben, és a feljáró utak egy része is járhatatlanná vált. Emellett az alföldi szõlõtermelõ térségekben – például a kunsági borvidéken – megemelkedett a talaj vízszintje. A szõlõtõke viszont nem igazán szeret vízben állni, így aztán akár jelentõsebb mértékû tõkepusztulással is lehet számolni ezekben a régiókban.
Gondot okoz továbbá a növényvédelmi munkák elhúzódása, elmaradása, mivel a felázott talajra gépekkel nemigen lehet rámenni, ezért jelentõs lehet a peronoszpóra-fertõzöttség. Horváth Csaba úgy vélte: jelenleg még egy jó közepes termésre van kilátás, ami azt jelenti, hogy a szüret végén 3-3,5 millió hektoliter bor kerülhet a pincékbe. Ehhez viszont az kell, hogy a következõ hetekben száraz idõ legyen, és a fürtök kötõdése megfelelõ mértékûvé váljon. Most ugyanis a szõlõ fejlõdése egy-kéthetes késésben van a napfényes órák hiánya miatt – mondta a szakember.
Forrás:
MNO Magyar Nemzet Online
http://www.mno.hu