A borpancsolás mindenkinek árt
A tervekkel ellentétben a törvénykezési szünet és a szüret elõtt nem sikerült a parlamentben elfogadtatni azokat a jogszabályokat, amelyeket ismételten a borhamisítás visszaszorítása érdekében terveznek bevezetni. A törvénytervezetben egyebek mellett az szerepel, hogy minden ötven kilogramm feletti cukorvásárlás esetén a Vám- és Pénzügyõrség Országos Parancsnokság szakemberei ellenõrizhessék a termék útját. A borhamisítás legfontosabb alapanyaga ugyanis a cukor, és ezt egyes körzetekben tonnaszámra vásárolják. Ezenkívül a jogszabályalkotók ismét be akarják vezetni a vendéglátóhelyeken a napi elszámolást, hogy ne lehessen számla nélküli kannás borokkal csalni. Jó néhány minõségi vendéglátóhely tulajdonosa és üzemeltetõje jelezte, a hazai vendéglátásnak érdeke az áttekinthetõ borforgalom.
Csapody Balázs, balatonszemesi étterem- és borpince-tulajdonos véleménye szerint sokkal eredményesebb lenne a hamisított borok elleni küzdelem, ha a cukor zárjegyes termék lenne és a mostaninál jobban ellenõriznék a forgalmát. Az ugyanis már bebizonyosodott: a napi strandolás csak pluszmunka és kevés eredménnyel jár. Nekik például 180-féle, több ezer palack bort kéne nap mint nap átszámolni. Félnivalójuk nincs, de ettõl függetlenül nem örülnének az ismételt adminisztrációnak.
Limbek Csaba, egy kaposvári étterem vezetõje szerint ez a minõségi éttermek esetében csak felesleges adminisztráció, hiszen az ilyen vendéglátóhelyeken folyó bort alig tartanak, inkább minõségi palackozott borokat árulnak. Éppen ezért inkább az italárusítással foglalkozó helyeken kéne szigorítani a mostani szabályozást és azt megakadályozni, hogy hamis bor kerülhessen forgalomba.
Trunkó Ferenc, a Trunkó borház tulajdonosa elmondta: szerinte a strandolás és a cukor szigorú ellenõrzése egyaránt segíthetne valamit, de visszatartó erejû büntetésekre is szükség lenne a borhamisítók ellen. A gyártott borokkal nemcsak az a probléma, hogy elõállítási költségeivel nem lehet versenyezni, ráadásul az egészségre káros anyagokat tartalmaznak, hanem az is, hogy a magyar bor hírnevét rombolják. Ez pedig, ha a magyar bor az uniós piacokra is törekszik, akár végzetes is lehet. Példa erre az osztrák fagyállós borbotrány, aminek hatására, jó ideig gyakorlatilag eladhatatlanok lettek az osztrák borok és hiteltelenek a borászatok.
Forrás:
Somogyi Hírlap
http://www.somogyihirlap.hu