A borkészítés melléktermékeinek komplex feldolgozása Kunfehértón
A szabályozás célja a bor minõségvédelme, a gyenge minõségû borfeleslegek képzõdésének megakadályozása, a környezeti szennyezések csökkentése, valamint a borhamisítások visszaszorítása.
A közel 35 éve borászati melléktermékek feldolgozásával foglalkozó kunfehértói üzem 2003–2004 között jelentõs beruházással korszerûsítette a technológiáját és energiarendszerét, ugyanakkor több mint kétszeresére növelte feldolgozókapacitását. A bõvítés eredményeként az üzem alkalmassá vált a Magyarországon keletkezõ borászati melléktermékek teljes körû, környezetkímélõ feldolgozására. A feldolgozás komplex technológiával történik, amelynek során a szõlõtörkölybõl és borseprõbõl nyersalkoholt, törkölypálinkát, kálcium-tartarátot, szõlõmagot, továbbá hõenergiát állít elõ az üzem. A kiépített lepárló és finomító kapacitás 50–100 000 hl bor lepárlására is képes, amelybõl borpárlat, illetve brandy készül.
Az elsõ uniós borpiaci évben – a kiemelkedõ szõlõtermésnek köszönhetõen – a bortermelõktõl beszállított 50 000 tonna szõlõtörköllyel csaknem a teljes feldolgozókapacitást sikerült kitölteni. Ez a mennyiség az összes lepárlásra kötelezett bortermelõ által termelt melléktermék közel 90 százalékát tette ki. A következõ (2005/2006-os), valamint az idei (2006/2007-es) borpiaci évben egyaránt gyenge szõlõtermés miatt az Arany Kapu Zrt. kiterjedt piaci kapcsolatai, továbbá logisztikai rendszerének fejlesztése ellenére sem tudott 28–30 000 tonnánál több szõlõtörkölyt beszállítani az egész országból. Ez megmutatkozott a kiépített feldolgozókapacitások alacsony szintû kihasználásában és az elõzõ évinél gyengébb gazdasági mutatókban. Mindezzel együtt az elmúlt három uniós év tapasztalata az intézkedési rendszer valamennyi szereplõje számára azt bizonyította, hogy a borkészítés melléktermékeinek kötelezõ lepárlása Magyarországon mûködõképes rendszer, mind az intézményrendszer, mind pedig a feldolgozókapacitás oldaláról. Bebizonyította továbbá azt is, hogy a melléktermékek egyéb módszerrel történõ „megsemmisítéses” kivonásához képest a kötelezõ lepárlás rendszere biztosítja a környezet számára legkíméletesebb kivonást.
Az Arany Kapu Zrt. további hatékony mûködésének biztosításához szükséges a kapacitásainak minél teljesebb kihasználása, amelynek érdekében a cég tovább fejleszti logisztikai rendszerét. A jelenleg meglévõ törköly-összegyûjtõ telephelyek mellett újabb gyûjtõhelyeket kíván létrehozni és üzemeltetni, továbbá mivel a magyarországi szõlõ- és bortermelés kilátásai alapján a hosszú távon elérhetõ szõlõtörköly mennyisége várhatóan nem fogja meghaladni az évi 35–40 000 tonnát, szándékában áll borászati melléktermékeket beszállítani a szomszédos uniós és leendõ uniós országokból is. A hatékonyság javításához a cég tervezi ugyanakkor a komplexitás növelését is, azaz további értékes anyagok kinyerését a melléktermékekbõl (fajtaszelektált pálinkák, színanyag- és más kivonatok, komposzt, tüzelõanyag, takarmány stb.).
Forrás:
Napi Gazdaság
http://www.napi.hu