A bor a természet ajándéka – beszélgetés Frittmann Jánossal, akit az év borászának jelöltek
Frittmann János a család díjnyertes boraival. A soltvadkerti Frittmann család ezerjója tavasszal a Magyar Zászlósborok Rendjének zászlósbora elismerést kapta. Kékfrankos rozéjuk az Országos Borverseny kategória gyõztese lett. A nemzetközi kadarka fesztiválon terméküket a legjobbnak minõsítette a zsûri. A Gulyásételek és Magyar Borok Országos Versenyén a birkagulyás kategóriában a merlot-juk aranyat kapott. A hazai szakmai közönség – részben a fentebb említett eredmények elismeréseként – a család egyik borászát – Frittmann Jánost – az év bortermelõje címre jelölte.
– A boraink korábban is kiválóan szerepeltek a helyi, a regionális és az országos borversenyeken, ám az idei év hozta az igazán nagy sikert a családunknak, melyben nemcsak nekem, de bátyámnak, Frittmann Istvánnak is fontos szerep jutott – mondja a vadkerti borász.
– Az utóbbi évek borhamisítási botrányai lejáratták az alföldi italok presztízsét. Nem érzi annak hátrányát, hogy Soltvadkerten lakik?
– A hegyvidéki kollégák korábban komoly fenntartásokkal tekintettek ránk, alföldi borászokra. Ma már elismerik a régió jó szakembereit. Mi sok hegyvidéki termelõvel baráti viszonyt ápolunk. Az viszont tény, hogy csak jó borral lehet visszaszereznünk a fogyasztók kegyeit.
– Mi a jó bor titka?
– Mindenekelõtt a jó alapanyag fontos. De jó szõlõbõl is készíthetõ rossz termék, ha hiányzik a megfelelõ technológia és a mesterségbeli tudás. Nagyon sokat számít a tapasztalat, melyet csak hosszú évek alatt lehet összegyûjteni. Azt tanácsolnám a leendõ borászoknak, hogy szakmailag legyenek nyitottak. Magam is sokat tanultam – a teljesség igénye nélkül mondva – például a nyárlõrinci Kisari Istvántól, Keresztes Józseftõl, dr. Kerényi Zoltántól. A Bócsán dolgozó Bálintfiné Maglódi Zsuzsával való borkóstolókból is sok tanulságot szûrtem le.
– A rendszerváltás óta a borfogyasztás kultúrája megváltozott. Egyre többen keresik a minõségi termékeket, sokan járnak borkóstolókra. Mi ennek az oka?
– Az emberek szeretnék megismerni a természet eme különleges ajándékát. Elsõsorban nem annyira az alkohol miatt, mint inkább a benne lévõ illatok, és ízek miatt fogyasztják sokan. Úgy veszem észre, hogy az elmúlt években egyre többen járnak borkóstoló-tanfolyamokra, borfesztiválokra, a fiatalok éppúgy mint az idõsebbek.
– Mit jelent Önnek a bor?
– A bor maga a természet. Ez egy olyan anyag, melyben ott a napsütés a táj klímája, benne a családok munkája, a térség kultúrájának a része. Másrészt bizalmi termék. A családomról alkot véleményt az, aki megkóstolja a termékeinket. Szerencsés vagyok, mert a munkám a hobbim. Ezt szeretem csinálni, errõl szeretek beszélni.
– Az év borászának jelölte idén a szakma négy ismert szakemberrel együtt. Számított erre?
– Bevallom, erre az elismerésre nem számítottam, meglepetésként ért. Nem gondoltam volna, hogy a konkurens borvidékekrõl is kaphatok ajánlásokat azért, hogy felkerüljek a listára. Ez a megtiszteltetés, úgy érzem, nem csak nekem szól, hanem István bátyámnak és a családunknak is. Elismerés ez Soltvadkertnek, s az egész borvidéknek is – mondotta végül Frittmann János.
Forrás:
Petõfi Népe
http://www.petofinepe.hu