A Bikavér története
A Bikavér elnevezés megosztottsága mintegy százötven évvel ezelõttre nyúlik vissza. A szekszárdi bortermelõk joggal követelték maguknak e márkanév használatát, hiszen azt a kommunizmus idején az egriek javára felsõbb utasításra kisajátították. Szegény szekszárdiak azóta is küszködnek, mert a köztudatban mélyen rögzült Egri Bikavér párosítás erõsen tartja. Pedig elsõként Garay János költõ 1846-os Szegszárdi dalában használta a bikavért, mint borra használatos jelzõt.
Eger kapcsán elõször öt évvel késõbb, 1851-ben fordul elõ a név egy nyelvészeti munkában: „Bikavér… így nevezik az erõs veres bort, például az egrit.” Az igazsághoz tartozik, hogy a Bikavér, bármennyire is erõs volt, nem ugyanazt a bort jelentette, mint napjainkban. A honos szõlõfajták akkoriban ugyanis egészen mások voltak, s vörösbor-kultúránkat – az egrit is – elsõdlegesen a kadarka alapozta meg. Ebbõl a szõlõfajtából viszont nehezen készíthetõ olyan Bikavér, amilyen ma kerül az asztalunkra.
A filoxéravész idején megjelent újabb fajták, a kékfrankos, a medos noir, a cabernet-k, a merlot és az oportó változtatták igazán mély, testes borrá a Bikavért. Ehhez társultak azok a borkészítési eljárások – hosszabb ideig tartó törkölyön tartás és a Bordeaux-i minta követése – amelyek valóban sötétbíbor bort eredményeztek. A kadarka elsõbbsége ennek ellenére egészen a 20. század közepéig szinte törvény volt, hisz több leírás is ezt a fajtát tekinti meghatározónak: általában 60-70 százalékra teszik az arányát.
Az Egri Bikavér sikere két személynek köszönhetõ. Gárdonyi Géza 1899-es regényében, az Egri csillagokban mítoszt teremtett e borfajta köré, de nála is nagyobb szerepe volt Grõber Ferencnek, a 20. század elsõ évtizedeiben tevékenykedõ vagyonos bortermelõ-kereskedõnek, akinek nevét Eger egyik elsõszámú dûlõje viseli. A marketing és a mögötte álló kitûnõ, nagy tételû bor Eger szinonimájává tette a Bikavért. A bortípus sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy már a 19. század vége felé elkezdték hamisítását, s e néven dalmát megfestett bort hoztak forgalomba.
A Bikavér védelme érdekében 1945-ben tettek elõször szervezett lépéséket, amikor a Nemzeti Bizottság kimondta, hogy Eger kincsét szervezetten kell minõsíteni. Az igazi védelmet azonban a rendszer adta: kimondta helyi kizárólagosságát, s ezzel több generáció számára összekapcsolta Egert és a Bikavért.
Forrás:
Deluxe
http://www.deluxe.hu