80 forint literenként
A megbeszélésen a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, a Vidékfejlesztési Minisztérium, a Miniszterelnökség, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a Központi Statisztikai Hivatal, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal jövedéki fõosztálya és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szakértõi vettek részt.
Font Sándor elmondta, hogy Olaszországból megdöbbentõen alacsony, 80 forintos literenkénti áron érkezik bor, ez veszélyezteti a magyar piacot.
Jelezte: tavaly a szõlõ felvásárlási ára kilónként 90-130 forint volt Magyarországon, az ebbõl elõállított alapbort 120-170 forintos literenkénti áron tárolták be. Eddig tisztázatlan okok miatt Olaszország ehhez képest fél áron exportálja az országba a bort. A jelenséget Ausztriában és Németországban is érzékelték. A probléma nemcsak az alacsony ár, hanem az olasz borok egy részének feltételezhetõ megjelenése a feketekereskedelemben.
Az olasz borimport egy része „eltûnik”
Ismertetése szerint az olasz a kereskedelemstatisztikai adatok azt mutatták: tavaly folyamatosan nagyobb volt a borexport Magyarországra, mint amennyi a magyar importadatokban megjelent. Ez csak úgy lehetséges, ha az onnan elinduló szállítmány nem hivatalosan érkezik meg az országba, azaz egy része számlázatlan, áfa nélküli termékként kerül forgalomba, „eltûnik” – mutatott rá Font Sándor.
Tavaly és tavalyelõtt közel azonos mennyiségû, 330 ezer hektoliternyi olasz bor érkezett lédig tömegborként Magyarországra, az elsõ negyedévben idõarányosan ez nem lassult, tendenciává vált – fogalmazott.
Rámutatott arra, hogy az alacsony ár eddig nem okozott problémát a belföldi forgalmi helyzetben.
Font Sándor jelezte azt is, hogy a nemzetközi statisztikai adatok bekérése folyamatban van az ügyben érintett külföldi szakhatóságoktól és társszervektõl. A bort több borvidéken mûködõ magyar borászatok importálják, nagyobb mennyiségben az Alföldrõl, akik így a hazai drágább borkészletükhöz nem nyúlnak hozzá.
Tarthatatlan helyzet
A politikus hangsúlyozta, hogy az így kialakult folyamat rendkívül nagy feszültséget keltett a gazdálkodók körében, a 80 forintos literenkénti borral számolva mintegy 40 forintos kilogrammonkénti árral kellene kalkulálni az õszi szüretre, ami a teljes szõlészeti-borászati ágazat felszámolásához vezethetne.
Közölte: a probléma felismerésével együtt kezdeményezte a helyzet tisztázását, a megoldás érdekében részben jogalkotási, részben szakhatósági lépéseket kell tenni.
A tárgyalásokon számos megoldási javaslat született, amelyeket júniusban, a kormányalakítást követõ héten a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz és a Miniszterelnökséghez is eljuttatnak. A kormányt kérik, hogy a szüret kezdetére ezek közül válasszák ki azokat, amelyekkel stabilizálni lehet a magyar borpiacot.
Font Sándor közölte, hogy az ügyben augusztusig mindenképpen szeretnének tiszta helyzetet teremteni.
Forrás:
élelmiszeronline
http://www.elelmiszer.hu