45 borászat vett részt a 76-ik alkalommal megrendezett Trentino Borkiállításon
[tn_2_bal.jpg] Rengeteg workshop jellegû kóstolóprogramon lehetett részt venni a klasszikus kiállítói téren kívül, ahol nem csak a helyi borokat, hanem a nagy számban felvonultatott pezsgõket és grappákat is bemutatták.
A Roccabruna palota a maga reneszánsz stílusában tökéletes helyszín, hogy a trentói borok fellegvára legyen. A boros kiállítói centrumnak többrétû feladatai vannak. Egyrészt 1940 és 1985 közötti idõszakból 600 palack bort õriznek 110 borászattól, amik kereskedelmi forgalomba soha nem kerülnek. Nem csak a borok, hanem a címke, a névválasztás, stb. fejlõdésének nyomon követése is a cél. Természetesen kóstolásra is van lehetõség a forgalomban lévõ borokból és számtalan borral kapcsolatos és egyéb kulturális rendezvény helyszíne is.
[tn_3_kozep.jpg]
A rendezvény apropóján ismerkedjünk meg kicsit a régió borkészítésével.
Trentino vidékének megkülönböztetõ jegyei a Dolomitokból érkezõ tiszta, friss levegõ és a megszokottnál jóval magasabb tengerszint feletti magasságon lévõ szõlõültetvények.
Trentino Olaszország legészakibb pontján fekszik és területének 80%-át a 600 m-nél magasabb hegyek alkotják, amelyek egyedi lehetõségeket nyújtanak a borászok számára azzal, hogy a frissességbõl eredõ speciális aromákat, illatokat, ízeket biztosítnak a területi adottságoknak köszönhetõen.
A régió mezõgazdaságára rendkívül nagy hatással van a földrajzi adottság. A Garda tó speciális mikroklímája Európa legészakibb oliva termelõ területét adja, a Dolomit hegység völgyei pedig a kiváló borokat biztosítják. Az ültetvények teljes területe 10000 ha, amin 800000 hl bort készítenek.
A borkészítés tradíciójának gyökerei az Osztrák-Magyar Monarchia kori idõkre nyúlik vissza, amikor Trentino Tirol része volt. Ma, a szõlõültetvények 90%-a a DOC
Itt a szõlõskertek 39 százaléka az alacsonyabb völgyekben helyezkedik el, 41% a dombokon és 20% a hegyekben. A fehér szõlõk képviselik a termelés 68 %-át, a kék szõlõk az fennmaradó 32%-át.
A régió legfontosabb terméke a Trentodoc, ami hagyományos habzóbor. Az olasz piac elnyeli a termelése körülbelül 90 %-át amíg az fennmaradó 10 %-ot másik európai és nem európai országokba exportálnak. 38 termelõ 8 millió palackot készít évente.
Emellett az õshonos fajták szerepe nagyon fontos. A legjelentõsebb fajták a következõk: Nosiola, Müller Thurgau, Marzemino, Teroldego Rotaliano és a Vino Santo, amelyek mind DOC borok.
A kóstolási tapasztalatok alapján mondható, hogy a Nosiola az egyik legizgalmasabb helyi fajta. Ez az egyetlen autochton fehér fajta Trentinóban amit a 19. században leírtak korán érõ robosztus szõlõként. Egyedi, elegáns aromavilág jellemzi, kellemesen friss és gyümölcsös.
Másik izgalmas élmény a testes, elegéns, mélyrubin színû Teroldego Rotaliano fajta, ami autentikus példája a trentinói borkészítésnek. Rendkívül elegánsan fejezi ki a termõhely jellegzetességeit.
Nem utolsósorban sok grappát készítenek, többek között a fenti fajtákból is.