2010. évi Sommelier Magyar Bajnokság és I. Pannon Borkedvelõ Kupa
[tn_2_bal.jpg]A sommelier az a szakember, akinek e két világot össze kell kötnie az asztalnál. Mert „a sommeliernek nem az a dolga, hogy valami fantasztikus borszakértõ, egy Master of Wine legyen. A sommelier a gyakorlat embere, vendéglátós szakember, aki jártas a gasztronómiában, a borok világában és a vendéglátásban, tud bánni a vendéggel, a vendégért van, nem a borért”, mondja Lukács Szabolcs, a 2007-es magyar pohárnok-bajnok. Igaz-e, hogy ez a jövõ hivatása és hogy a sommelier munkája az élet iskolájával egyenlõ, ahogy Giuseppe Vaccarini világbajnok állítja?
Meghívott vendégek: Fabók Mihály, Haász Ákos, Jakabffy László, Juhász Gábor, Kovács Gábor, Kozma Kálmán, Lukács Szabolcs, Romsics László, Rohály Gábor.
A kerekasztal résztvevõi ambivalens képet festettek a sommelier szakmáról. Magyarországon csak a csúcséttermekben alkalmaznak pohárnokot, de a honi gasztronómia zömében sem az anyagi források, sem a minõségi iránti igény nem adott. Lukács Szabolcs szerint a szakmai háttér gyenge, egy magyar sommelier a világpiacon csak a „futottak még” kategóriáig juthat el. A hazai pohárnokok versenyhátrányban vannak a rendkívüli presztízsû és anyagi gondokkal nem küszködõ brit, francia, olasz és skandináv kollégáikkal szemben. A megújuló Sommelier Magyar Bajnokság fõ célja és missziója éppen e szakma presztízsének növelése és a bor-gasztronómiai kultúra széles körû elmélyítése. Ezt célozza az elsõ alkalommal megrendezendõ Pannon Borkedvelõ Kupa is, melyen borértõ fogyasztók, amatõrök mérhetik össze tudásukat. A csúcsgasztronómiában tehát már itthon is nélkülözhetetlen a sommelier munkája, akinek sajátos feladata a magyar bor hangsúlyos promóciója. „A jó sommelier nagyon jó vendégpszichológus és nem erõlteti saját ízlését a vendégre, annál inkább igyekszik kitalálni a gondolatait”, hangsúlyozta Rohály Gábor. A pohárnok ért a háttérmunkához, az eszközgazdálkodáshoz, az étterem általános mûködtetéséhez és kapcsolatot tart a borászatokkal is. A jó vendéglõs nagy felelõsséggel ruházza fel a sommelier-t, szabad kezet ad a beszerzésben, a pohárnok szabja meg egy étterem bor- és ital-arculatát. Az a cél, hogy ne csak a high end-éttermekben, hanem a „középosztályi” konyhákon is dolgozzon sommelier, hogy a jó ízlés kultúrája és a szaktudás minél hétköznapibbá váljon. Manapság a sztár chefek korát éljük és talán egy-két éven belül hasonló nimbuszra tesznek szert a sommelier-k is. A XVII. Sommelier Magyar Bajnokság és az I. Pannon Borkedvelõ Kupa tudatosan ezt a célt törekszik szolgálni.
A Sommelier Bajnokság célja ennek a (minden magas színvonalú gasztronómiai és borkultúrával rendelkezõ országban) elismert szakmának a tovább fejlesztése, presztízsének javítása.
Források híján a Magyar Sommelier Szövetség az elmúlt évben nem rendezett nyilvánosan bajnokságot, ezért kötött 3 éves, 2012-ig tartó keret-megállapodást a szervezési és bonyolítási jogokról a soproni Bormarketing Mûhellyel. A Mûhely nem egyszerûen rendezvényszervezõ instrumentuma, hanem kreatív szakmai partnere a Szövetségnek.
Így a bajnokság gondolatisága a Szövetség és a Mûhely együttmûködésének hatására megújul, és a zsûri kibõvül: külföldi szakértõk, vendéglátós és borász szakemberek is részt vesznek az értékelésben. Az eddig megszokottól eltérõen nem csak a 3 dobogós nevét hozzuk nyilvánosságra, hanem az induló létszám egyharmadát, illetve a nemzetközi trendnek megfelelõen az 12. helyezésig jutó versenyzõk nevét (vö. chilei VB-vel, ahol az ASI az 54 indulóból a 12. helyezésig hozta nyilvánosságra a helyezéseket). A mezõnyben hátrább végzetteknek is fontos a verseny, de nem cél, hogy valaki esetleg azért kerüljön hátrányos helyzetbe, mert nem volt éppen jó formában stb. A bajnokság azért igyekszik minél több indulót mozgósítani, mert a felkészülés és a verseny, mint minden vizsga, a vizsgázó, végsõ soron a szakma fejlõdését szolgálja.
A Magyar Sommelier Szövetség elnöke, Kozma Kálmán azt is hangsúlyozza, hogy: „aki eddig sommelier magyar bajnok lett, sokat profitálhatott ebbõl a sikerbõl a sajtóban való megjelenéstõl az állásajánlatokig, nem beszélve az erkölcsi elismerésrõl”.
A szakma és a borkultúra kiszélesítését célozza a Pannon Borkedvelõ Kupa, mely a Mûhely innovációja, és játékos formában igyekszik szolgálni a kultúra e végtelenül fontos szegmensének, a bor- és gasztronómiai kultúrának a fejlõdését.
A szakmai elismerés csak akkor teljesedhet ki, ha a fogyasztók is elismerik a sommelier-k munkáját és tudását, elvárják a segítségét, amikor beülnek egy étterembe, mert tudják, hogy „a sommelier mûvészete minden alkalmat felejthetetlen eseménnyé tesz az asztal mellett” (Giuseppe Vaccarini)
XVII. Sommelier Magyar Bajnokság
Idõpont: 2010. augusztus 26-27.
Helyszín: Hotel Lõvér, Sopron
Nevezési díj (Ft/fõ) 15.000 Ft
I. Pannon Borkedvelõ Kupa
Idõpont: 2010. augusztus 27.
Helyszín: Hotel Lõvér, Sopron
Nevezési díj (Ft/fõ) 7.000 Ft
Jelentkezési határidõ: 2010. augusztus 10.