12. Tapolcai Sándor-napi Bormustra
2014-ben is Sándor-napon, március 18-án 17 órakor rendezzük meg a Balatoni Borrégió legjelentõsebb hagyományos tavaszi szakmai találkozóját, a Sándor-napi Bormustrát. A programot tizenegy évvel ezelõtt indította útjára a Badacsonyi Borbarát Asztaltársaság (BBA). Azóta a Balatoni Borrégió kiváló borainak bemutató helyévé és a meghatározó gazdák fórumává vált.
Ahogy a cím is jelzi, az idén olyan borkülönlegességek kerülnek terítékre, amelyek szõlõjét a megszokottnál magasabb cukortartalommal szüretelték. Tehát jégborokat, késõi szüretelésû és töppedt szõlõbõl készült borokat kóstol a várhatóan mintegy százötven fõnyi szakmai közönség.
A rendezvényen nyitásaként saját rozéjával köszöntjük Az Év Bortermelõje 2013 címet elnyert Gálné Dingisz Évát és a Sándorokat. A bevezetõ elõadást dr. Májer János, NAIK Szõlészeti és Borászati Kutatóintézet igazgatója, a Badacsonyi Kutató Állomás vezetõje tartja a mustra témáját adó borok jellemzõirõl. Dr. Kállay Miklós, a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezetõ egyetemi tanára, az egyetem Szõlészeti és Borászati Kutatóintézetének vezetõje a 2013-as évjárat borairól eddig gyûjtött tapasztalatait összegzi, majd elkezdõdik a kiválasztott borok kóstolása.
Egy-egy bor kóstolása elõtt a bormustra szakmai vezetõje, Kulka Gábor, a Balatoni Borrégió Borbíráló Bizottságának titkára mutatja be a termelõt, és minden résztvevõ egyszerre kóstolja meg az adott italt. A bor jellemzõit Kállay Miklós foglalja össze. Indokolt esetben a termelõ kiegészítheti az elhangzottakat.
A mustrát az idén is finom vacsora zárja. A bormustra házigazdája, Mezõssy Zoltán borász-gasztronómus és családja szürkemarhából készült pörkölttel és a böjtölõkre is gondolva, harcsapaprikással vendégeli meg a bormustra résztvevõit. A vacsorához rozét, száraz fehér- és vörösborokat kínálnak.
A még alakuló kóstolási lista már ismert tételeit a http://www.balatoniborregio.hu/ oldalon olvashatják. A további tételekkel folyamatosan bõvítjük az oldalt. Már a termelõk között található többek mellett Nyári Ödön (Hegymagas), a Borbély Családi Pincészet (Badacsonytomaj), Szászi Endre (Hegymagas), a Csordás-Fodor Pincészet (Somló-hegy), a Gál Pincészet, Veress János (Csáford), a Lesence ZRT. (Lesencetomaj), Fodor Gyula (Aszófõ), a Tornai Pincészet (Somló-hegy), a Georgikon Pincészet (Keszthely), az SZBKI Badacsonyi Kutató Állomás, a Szeremley Birtok (Badacsonytomaj), a Varga Pincészet (Badacsonyörs).